Strona główna Praca Wiadomości

5 największych zalet seniorów w pracy

Fot. sonate - Fotolia.comLiczba pracujących emerytów wzrosła o około 30% w ciągu ostatnich czterech lat – wynika z najnowszych danych ZUS. Aż 56% takich osób stanowią kobiety, a 9 na 10 jest wieku 60-65 lat i więcej. Wieloletnie doświadczenie, opanowanie, przywiązanie do stanowiska i firmy, większa elastyczność ze względu na mniej intensywny tryb życia, niższe koszty pracy - to główne zalety starszych pracowników. Jak wskazują eksperci, powrót do modelu uczeń – mistrz opartym na czerpaniu z wiedzy i doświadczenia przyniesie ogromne korzyści polskiemu rynkowi pracy.

więcej »

Polski rynek pracy coraz bardziej przyjazny dla kobiet

Fot. stokkete - Fotolia.comPolski rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny dla kobiet – wynika z raportu „Women in Work Index”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Maleje luka płacowa między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn oraz spada stopa bezrobocia wśród pań. W najnowszej edycji badania awansowaliśmy właśnie na ósmą pozycję w rankingu.

więcej »

27% Polaków chce pracować na emeryturze

Fot. dusanpetkovic1 - Fotolia.comJak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia, około 40% Polaków deklaruje, że źródłami ich dochodów będą emerytura oraz oszczędności, a 27% chce pracować tak długo jak to możliwe. Co ciekawe Polacy zabezpieczają swoją przyszłość na emeryturze najczęściej przez opłacanie składek ZUS/KRUS oraz odkładanie środków w banku. Składanie pieniędzy na koncie, jest zdaniem respondentów najlepszą formą zabezpieczenia przyszłości.

więcej »

Imigranci zarabiają znacznie gorzej niż Polacy

Fot. Daisy Daisy - Fotolia.comZUS pierwszy raz opublikował obszerne opracowanie dotyczące imigrantów w Polsce. Wynika z niego, że imigranci zarabiają mniej niż obywatele naszego kraju. Dodatkowo wśród przebywających nad Wisłą Ukraińców czy Białorusinów jest niezwykle niskie bezrobocie. Dane MFW z kolei pokazują silny pozytywny wpływ imigrantów na polski PKB, co niestety wkrótce może się skończyć.

więcej »

W styczniu ponad 100 tys. mniej bezrobotnych niż przed rokiem

© Corgarashu - Fotolia.comPod koniec stycznia br. liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 1 024,0 tys. osób – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 109,7 tys. mniej niż w tym samym okresie w 2018 r. W porównaniu do grudnia ub. r. liczba ta wzrosła jednak o 5,7 proc., czyli 55,1 tys. osób. Wynika to m.in. z zakończenia prac sezonowych w branżach takich jak rolnictwo, budownictwo i turystyka, a także z faktu rejestracji osób, którym zakończyły się umowy na czas określony.

więcej »

Biurowi rabusie, czyli jak Polacy kradną w pracy

Fot. Elnur - Fotolia.comKradzież w miejscu pracy – niemal niemal w każdej firmie pracownicy dopuszczją się nadużyć. Niezabezpieczone dokumenty, bazy danych, a także „darmowe” długopisy oraz papier – oto najczęstsze przewinienia. Biurowi oszuści stanowią poważny problem, z którym zmaga się coraz więcej przedsiębiorstw, jednak niewielu pracodawców wie, jak poradzić sobie z tym problemem.

więcej »

ZUS skontrolował pół miliona zwolnień lekarskich

Fot. takasu - Fotolia.comBlisko pół miliona kontroli i ponad 31 mln zł wstrzymanych świadczeń chorobowych – to bilans kontroli zwolnień lekarskich, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w 2018 roku. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń przekroczyła 195 mln zł.

więcej »

Szef-tyran niszczy nam zdrowie. Stres w pracy a układ krążenia

Fot. StockPhoto - Fotolia.comPraca z niekompetentnym czy zastraszającym szefem nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Spędzamy w pracy co najmniej jedną trzecią doby, więc atmosfera w niej panująca znacząco oddziałuje na nasze samopoczucie: i fizyczne, i psychiczne.

więcej »

Bezrobocie na koniec 2018 roku: najlepszy wynik od lat

Fot. naypong - Fotolia.comStopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2018 roku wyniosła 5,9 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na koniec ubiegłego roku liczba bezrobotnych wyniosła 971,3 tys. osób. Oznacza to, że w porównaniu do listopada 2018 roku liczba bezrobotnych wzrosła o 20,8 tys. osób, czyli o 2,2 proc. Wzrost liczby bezrobotnych w grudniu ubiegłego roku był silniejszy niż przed rokiem, kiedy liczba bezrobotnych wzrosła o 14,1 tys. osób, czyli o 1,3 proc.

więcej »

Prawie pół miliona Ukraińców płaci składki do ZUS

Fot. Tomasz Zajda - Fotolia.comOd czterech lat w Polsce wzrasta liczba cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w naszym kraju. W całej Polsce składki ZUS płaci 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw. 441 tysięcy z nich to obywatele Ukrainy. Umowa o pracę zapewnia pracownikowi prawo do bezpłatnego leczenia, płatnego zwolnienie lekarskiego oraz odszkodowania i rehabilitacji w razie wypadku przy pracy.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Uniwersytety Trzeciego Wieku Kosciol.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Poradnik-zdrowia.pl Oferty pracy