Strona główna Praca Wiadomości

Prawie pół miliona Ukraińców płaci składki do ZUS

Fot. Tomasz Zajda - Fotolia.comOd czterech lat w Polsce wzrasta liczba cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w naszym kraju. W całej Polsce składki ZUS płaci 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw. 441 tysięcy z nich to obywatele Ukrainy. Umowa o pracę zapewnia pracownikowi prawo do bezpłatnego leczenia, płatnego zwolnienie lekarskiego oraz odszkodowania i rehabilitacji w razie wypadku przy pracy.

więcej »

Wynagrodzenia w Polsce zrównają się ze średnią unijną za 59 lat

Fot. Filip Olejowski - Fotolia.comW ostatnich latach poziom średniego polskiego wynagrodzenia stale rośnie, tym samym odrabiamy duży dystans wobec bogatszych krajów Unii Europejskiej. Jednak ta przepaść wciąż jest ogromna. Aby polskie zarobki zrównały się ze średnią unijną, potrzeba aż 59 lat.

więcej »

22 listopada wejdą w życie ważne zmiany w umowach na czas określony

Fot. fotomek - Fotolia.comWażne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników. Tego dnia mijają bowiem 33 miesiące od wprowadzenia w 2016 roku zmian w Kodeksie pracy, które przekształcają sposób przechodzenia od umów czasowych do tych na czas nieokreślony. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnili pracowników przed 22 lutego 2016 r. i jeszcze nie uregulowali z nimi tej kwestii, muszą pamiętać, że teraz stanie się to automatycznie.

więcej »

Bezrobocie. Najlepszy wynik od 28 lat

Fot. Supakrit - Fotolia.comNiemal dziewięć tysięcy mniej bezrobotnych niż przed miesiącem i stopa bezrobocia utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie. Tak wyglądała w październiku sytuacja na rynku pracy.

więcej »

Bezrobocie jeszcze spadnie w październiku i listopadzie

Fot. Oakozhan - Fotolia.comStopa bezrobocia we wrześniu 2018 r. wyniosła 5,7 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. w stosunku do sierpnia – podał GUS. To bardziej optymistyczne dane niż pierwotne szacunki ministerstwa rodziny, pracy i spraw społecznych, wskazujące na stabilizację bezrobocia na poziomie 5,8 proc.

więcej »

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. I to od zaraz

Fot. luzitanija - Fotolia.com54 proc. Ukraińców, myślących o wyjeździe do Polski w celach zarobkowych deklaruje, że jest gotowych do podjęcia pracy od zaraz. W tej grupie o natychmiastowym wyjeździe myślą zarówno kobiety (51 proc.), jak i mężczyźni (49 proc.). Ich oczekiwania finansowe najczęściej zaczynają się od 2,5 tys. zł netto i nie przekraczają 2,9 tys. zł. netto. Aż 91 proc. deklaruje, że w naszym kraju chciałoby zostać 3 miesiące i dłużej.

więcej »

Rośnie liczba kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce

Fot. Tiko - Fotolia.comW Polsce pracuje półtora miliona cudzoziemców. Co trzeci odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, czyli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Problemem są jednak osoby zatrudnione nielegalnie. W wyniku ubiegłorocznych kontroli Państwowa Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości w 16 proc. kontroli, u około 1 tys. pracodawców. Firma, w której pracują nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy, musi liczyć się z grzywną do 30 tys. zł. Mandatem można ukarać także nielegalnie zatrudnionego pracownika.

więcej »

Liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce wzrosła o połowę w ciągu roku

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za drugi kwartał 2018 roku wynika, że już ponad 403 tys. Ukraińców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To o 49% więcej, niż w podobnym okresie ubiegłego roku. To efekt wprowadzenia nowego typu zezwolenia na pracę sezonową. Dzięki niemu ograniczone zostało wydawanie fikcyjnych oświadczeń i coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce legalnie.

więcej »

Koniec ze zmianą czasu? Przedsiębiorcy to popierają

Fot. Schneider Foto - Fotolia.comAż 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca polskie małe i średnie firmy.

więcej »

Elektroniczne zwolnienie lekarskie. Od grudnia obowiązkowe

Fot. tippapatt - Fotolia.comOd 1 grudnia elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli E-ZLA, będzie jedyną, honorowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych formą zwolnienia lekarskiego. E-ZLA to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla chorych.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Kosciol.pl Kobiety.net.pl Aktywni 50+ Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X