Strona główna Praca Wiadomości

Liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce wzrosła o połowę w ciągu roku

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za drugi kwartał 2018 roku wynika, że już ponad 403 tys. Ukraińców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To o 49% więcej, niż w podobnym okresie ubiegłego roku. To efekt wprowadzenia nowego typu zezwolenia na pracę sezonową. Dzięki niemu ograniczone zostało wydawanie fikcyjnych oświadczeń i coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce legalnie.

więcej »

Koniec ze zmianą czasu? Przedsiębiorcy to popierają

Fot. Schneider Foto - Fotolia.comAż 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca polskie małe i średnie firmy.

więcej »

Elektroniczne zwolnienie lekarskie. Od grudnia obowiązkowe

Fot. tippapatt - Fotolia.comOd 1 grudnia elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli E-ZLA, będzie jedyną, honorowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych formą zwolnienia lekarskiego. E-ZLA to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla chorych.

więcej »

Płaca minimalna 2019: wzrost o ponad 7 procent

Fot. whitelook - Fotolia.comPłaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2.250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja Rady Ministrów. Taka kwota oznacza wzrost w stosunku do tegorocznej płacy minimalnej o 7,1 proc. i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.

więcej »

Stres w pracy szkodzi pracownikom i firmom

Fot. Voyagerix - Fotolia.comCo czwarty pracownik nie czerpie satysfakcji z realizacji zawodowych obowiązków – wynika z tegorocznego badania Hays Poland – Stres i satysfakcja 2018. Zdecydowana większość zatrudnionych doświadcza wysokiego poziomu stresu, który w wielu przypadkach działa na nich destrukcyjnie. Niesprzyjające czynniki prowadzą do szeregu dolegliwości, które obniżają komfort pracy i życia. Znika zaangażowanie i motywacja, a pojawia się zrezygnowanie i niska efektywność. To sytuacja niekorzystna zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników.

więcej »

Praca jest, ale pracowników mało

Fot. lulu - Fotolia.comFirmy nadal tworzą sporo nowych miejsc pracy, ale wciąż mają kłopoty z ich obsadzeniem. Problem ten nasila się już kolejny kwartał z rzędu i może stanowić barierę dla wzrostu inwestycji.

więcej »

Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Fot. auremar - Fotolia.comBezrobocie w sierpniu wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu – szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Spadek bezrobocia pomiędzy lipcem i sierpniem był również obserwowany we wcześniejszych latach.

więcej »

Praca za granicą - jak zmniejszyć ryzyko?

Fot. industrieblick - Fotolia.comMożliwość pracy za granicą wciąż dla wielu Polaków jest kusząca, jednak nie wszyscy zainteresowani decydują się na taki krok. Wielu obawia się swojej słabej znajomości języka, dodatkowych kosztów, czy też ryzyka, że trafią na nieuczciwego pracodawcę.

więcej »

Płaca minimalna 2019: polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną. Płacą lepiej

Fot. whitelook - Fotolia.comWzrost płacy minimalnej o 120 zł.? Sektor prywatny systematycznie podnosi płace nie oglądając się na nowe rozporządzenia. Polscy przedsiębiorcy płacą wyższe wynagrodzenia niż reszta podmiotów gospodarczych. Tak wynika z najnowszego raportu „Przedsiębiorca odczarowany” Polskiej Rady Biznesu.

więcej »

Naruszenia praw pracowniczych: kary są tak niskie, że firmy mogą je wkalkulować w koszty

Fot. juergenphilipps - Fotolia.comPolska przyciąga coraz więcej dużych zagranicznych inwestorów. To oczywista korzyść dla gospodarki, ale z drugiej strony, rodzi też pewne wyzwania. Pierwszym jest zaproponowanie takich warunków, które będą atrakcyjne i zachęcą do tworzenia w Polsce stabilnych miejsc pracy. Drugim wyzwaniem jest zapewnienie, aby polscy pracownicy zatrudnieni w zagranicznych firmach, które nierzadko są rynkowymi monopolistami, nie byli zagrożeni wyzyskiem czy łamaniem ich praw. Duże inwestycje zagraniczne są potrzebne, ale nie kosztem polskich pracowników – podkreślają eksperci.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Pola Nadziei Poradnik-zdrowia.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Hospicja.pl Oferty pracy