Strona główna Praca Wiadomości

O co pracodawca nie może zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Fot. Photographee.eu - Fotolia.comCzy planuje pani dzieci? Na kogo pan głosował? Pali pan papierosy? To pytania, których pracodawca nie może zadać. Dlaczego? Bo łamie prawo. . Decyzja o zatrudnieniu powinna, według prawa, zapaść na podstawie informacji dotyczących naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Pytania, które naruszają naszą prywatność, są nielegalne.

więcej »

Sukces zawodowy dzięki talentom i pracy. Znajomości coraz mniej ważne

Fot. Rido - Fotolia.comPolacy są przekonani, że do odniesienia sukcesu zawodowego konieczne są przede wszystkim wiedza i umiejętnośc, w tym zdobywane niekoniecznie w toku formalnej edukacji, oraz własna praca, a także wykształcenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. W ciągu ostatnich lat wzrosło przekonanie, że sukces zależy przede wszystkim od osobistych cech, a w mniejszym stopniu od czynników zewnętrznych, np. od znajomości.

więcej »

Rekordowo niskie bezrobocie. Najmniejsze w historii

Fot. Ingo Bartussek - Fotolia.comBezrobocie obniżyło się do najniższego poziomu w historii, ale pracodawcy obawiają się, że brak wykwalifikowanych pracowników, który już odczuwa wiele firm, może być zagrożeniem dla dalszego ich rozwoju.

więcej »

Potrzebujesz motywacji? Oto dziesięć ciekawych cytatów zachęcających do pracy

fot. skeeze / Pixabay, PDTrudno Ci się dziś zabrać do działania? Przejrzyj listę dziesięciu cytatów motywujących do podjęcia wysiłku.

więcej »

Upały: pracownik może odmówić pracy

Fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.comW trakcie letnich upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki. Zgodnie z prawem pracy, gdy temperatury sięgają określonych poziomów, muszą oni nieodpłatnie zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Mogą także wydłużyć pracownikom przerwy tak, by w najgorętszym okresie dnia nie przebywali na słońcu. Jeżeli firmy nie zapewniają odpowiednich warunków do pracy, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków. Za zaniedbania pracodawcy grozi też grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

więcej »

Przerwa na kawę osłabia stres w pracy

Fot. sebra - Fotolia.comPrzerwa na kawę to prawdziwy rytuał - bez względu na to czy robimy ją w domu, czy w pracy. Właściwie pracodawca powinien wręcz do niej zachęcać, jeśli chce mieć mniej zestresowanych, chętnych do współpracy pracowników.

więcej »

Polki narażone na handel ludźmi

Fot. alexkich - Fotolia.comSzacuje się, że co roku około 15 tys. Europejczyków pada ofiarą handlu ludźmi, z czego 80 proc. to kobiety. W rzeczywistości skala zjawiska może być dużo większa, bo trudno o oficjalne statystyki. Jedna piąta ofiar tego procederu to osoby, które wyjechały do pracy za granicę i zostały tam wykorzystane. Mimo to Polaków nadal kuszą podejrzane oferty, „gwarantujące” wysokie zarobki przy właściwie żadnych wymaganiach dotyczących kwalifikacji i znajomości języka. Dlatego obok Bułgarów i Węgrów jesteśmy jedną z nacji najbardziej zagrożonych handlem ludźmi.

więcej »

Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

Fot. kasto - Fotolia.comCoraz większe problemy ze znalezieniem pracowników sprawiają, że pracodawcy muszą szukać ich poza granicami kraju. Jak pokazują badania Work Service aż 3/4 Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji. 1/3 uważa, że należy zatrudniać osoby ze Wschodu, a 3 na 10 badanych twierdzi, że Polska powinna zachęcić do przyjazdu obywateli innych krajów Unii Europejskiej. To pokazuje, że nasi rodacy są coraz bardziej świadomi niedoborów na rynku pracy i widzą potrzebę sięgnięcia po osoby z zewnątrz.

więcej »

Stres w pracy - tak groźny dla zdrowia, jak bierne palenie

© thodonal - Fotolia.comStres w miejscu pracy może być tak ryzykowny dla zdrowia jak bierne palenie, wynika z przeglądu badań naukowców z Harvard Business School i Stanford University.

więcej »

Szef marzeń Polaków

Fot. denissimonov - Fotolia.comJaki powinien być wymarzony pracodawca? Okazuje się, że oprócz profesjonalisty marzy nam się po prostu… fajny człowiek.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]


Polecamy Kosciol.pl Pola Nadziei Aktywni 50+ eGospodarka.pl Oferty pracy