Strona główna Praca Wiadomości

Kobiety zarabiają o jedną piątą mniej niż mężczyźni. Przez stereotypy

© Greg Brave - Fotolia.comStatystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory odnoście wykształcenia i ścieżki kariery zawodowej, ale również stereotypy i przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym – wskazują eksperci.

więcej »

Zmiany dla pracowników tymczasowych

© Saklakova - Fotolia.comPodniesienie standardów pracy tymczasowej, polepszenie warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych i bezpieczeństwa prawnego pracodawców użytkowników, korzystających z usług agencji pracy tymczasowej, a także poprawa skuteczności kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy w tym obszarze – to podstawowe proponowanych przez rząd zmian. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

więcej »

ZUS przestaje kontrolować „na ślepo”

© contrastwerkstatt - Fotolia.comKontrolerzy ZUS-u pukają do 80 tys. płatników rocznie. Od stycznia ich wizyty są poprzedzone dokładną analizą „historii” klienta a to oznacza mniej przypadkowych kontroli u płatników składek. W pierwszej kolejności inspektorzy pod lupę wezmą tych, u których ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jest największe.

więcej »

W pracy chcemy podwyżek i premii

© Filip Olejowski - Fotolia.comPonad połowa, bo 56% Polaków spodziewa się premii, a aż 51% respondentów oczekiwałoby z nowym rokiem podwyżki wynagrodzenia. Polscy pracodawcy już od kilku lat nie przeżywali takiej presji płacowej – wynika z badania „Monitor Rynku Pracy”, prowadzonego przez agencję doradztwa personalnego Randstad.

więcej »

Wzrosły preferencyjne składki na ZUS dla mikrofirm

© bzyxx - Fotolia.comOsiem procent więcej niż w 2016 r. zapłacą poczatkujący przedsiębiorcy, którzy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych zasadach, tzn. od kwoty nie mniejszej niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Od nowego roku kwota minimalnego wynagrodzenia wzrosła bowiem z 1860 do 2000 zł.

więcej »

Jaki będzie rynek pracy w 2017 roku?

© Bits and Splits - Fotolia.comUtrzymujące się niskie bezrobocie, problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – tak widzi rynek pracy w 2017 roku portal rekrutacyjny Praca.pl. Wynagrodzenia jednak mają rosnąć umiarkowanie, a luka na rynku pracy ma być wypełniania przez imigrantów, głównie z Ukrainy.

więcej »

Rok 2016: prawie ćwierć miliona bezrobotnych mniej

© ArTo - Fotolia.comW 2016 roku liczba osób bezrobotnych spadła o 229,7 tys. osób – ministerstwo pracy podsumowało ubiegły rok na rynku pracy. W całym 2016 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy prawie 1,5 mln wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To najwyższa liczba ofert pracy jakimi dysponowały urzędy pracy od 1993 roku.

więcej »

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

© Saklakova - Fotolia.comOd 1 stycznia zmieniają się zasady wydawania świadectw pracy oraz zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie świadectw pracy. Część zmian ma na celu doprecyzowanie przepisów, które dotychczas budziły wątpliwości oraz powodowały w praktyce trudności w wystawianiu pracownikom prawidłowych świadectw pracy.

więcej »

Polacy niewiele wiedzą o ubezpieczeniach społecznych

ZOS, © ESCALA - Fotolia.comPolacy nie znają swoich uprawnień wynikających z systemu ubezpieczeń społecznych, co więcej - mylą ubezpieczenia. Mniej niż 10 proc. z nas ma w tej mierze zadowalający poziom wiedzy. Brak wiedzy powoduje natomiast, że oceniamy system ubezpieczeń społecznych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez pryzmat emocji. To wynik badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown.

więcej »

Outsourcing pracowniczy: luka w prawie

CV, © hcast - Fotolia.comOutsourcing pracowniczy jest terminem, który nie występuje w polskim prawie. Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka często jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść, a ci którzy chcą się zachować zgodnie z prawem, nie wiedzą jak to zrobić. Mimo braku regulacji, na rynku jest wiele ofert wprost mówiących o outsourcingu kadrowym.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Hospicja.pl eGospodarka.pl Pola Nadziei Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X