Strona główna Praca Wiadomości

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. I to od zaraz

Fot. luzitanija - Fotolia.com54 proc. Ukraińców, myślących o wyjeździe do Polski w celach zarobkowych deklaruje, że jest gotowych do podjęcia pracy od zaraz. W tej grupie o natychmiastowym wyjeździe myślą zarówno kobiety (51 proc.), jak i mężczyźni (49 proc.). Ich oczekiwania finansowe najczęściej zaczynają się od 2,5 tys. zł netto i nie przekraczają 2,9 tys. zł. netto. Aż 91 proc. deklaruje, że w naszym kraju chciałoby zostać 3 miesiące i dłużej.

więcej »

Rośnie liczba kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce

Fot. Tiko - Fotolia.comW Polsce pracuje półtora miliona cudzoziemców. Co trzeci odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, czyli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Problemem są jednak osoby zatrudnione nielegalnie. W wyniku ubiegłorocznych kontroli Państwowa Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości w 16 proc. kontroli, u około 1 tys. pracodawców. Firma, w której pracują nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy, musi liczyć się z grzywną do 30 tys. zł. Mandatem można ukarać także nielegalnie zatrudnionego pracownika.

więcej »

Liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce wzrosła o połowę w ciągu roku

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za drugi kwartał 2018 roku wynika, że już ponad 403 tys. Ukraińców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To o 49% więcej, niż w podobnym okresie ubiegłego roku. To efekt wprowadzenia nowego typu zezwolenia na pracę sezonową. Dzięki niemu ograniczone zostało wydawanie fikcyjnych oświadczeń i coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce legalnie.

więcej »

Koniec ze zmianą czasu? Przedsiębiorcy to popierają

Fot. Schneider Foto - Fotolia.comAż 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca polskie małe i średnie firmy.

więcej »

Elektroniczne zwolnienie lekarskie. Od grudnia obowiązkowe

Fot. tippapatt - Fotolia.comOd 1 grudnia elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli E-ZLA, będzie jedyną, honorowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych formą zwolnienia lekarskiego. E-ZLA to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla chorych.

więcej »

Płaca minimalna 2019: wzrost o ponad 7 procent

Fot. whitelook - Fotolia.comPłaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2.250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja Rady Ministrów. Taka kwota oznacza wzrost w stosunku do tegorocznej płacy minimalnej o 7,1 proc. i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.

więcej »

Stres w pracy szkodzi pracownikom i firmom

Fot. Voyagerix - Fotolia.comCo czwarty pracownik nie czerpie satysfakcji z realizacji zawodowych obowiązków – wynika z tegorocznego badania Hays Poland – Stres i satysfakcja 2018. Zdecydowana większość zatrudnionych doświadcza wysokiego poziomu stresu, który w wielu przypadkach działa na nich destrukcyjnie. Niesprzyjające czynniki prowadzą do szeregu dolegliwości, które obniżają komfort pracy i życia. Znika zaangażowanie i motywacja, a pojawia się zrezygnowanie i niska efektywność. To sytuacja niekorzystna zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników.

więcej »

Praca jest, ale pracowników mało

Fot. lulu - Fotolia.comFirmy nadal tworzą sporo nowych miejsc pracy, ale wciąż mają kłopoty z ich obsadzeniem. Problem ten nasila się już kolejny kwartał z rzędu i może stanowić barierę dla wzrostu inwestycji.

więcej »

Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Fot. auremar - Fotolia.comBezrobocie w sierpniu wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu – szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Spadek bezrobocia pomiędzy lipcem i sierpniem był również obserwowany we wcześniejszych latach.

więcej »

Praca za granicą - jak zmniejszyć ryzyko?

Fot. industrieblick - Fotolia.comMożliwość pracy za granicą wciąż dla wielu Polaków jest kusząca, jednak nie wszyscy zainteresowani decydują się na taki krok. Wielu obawia się swojej słabej znajomości języka, dodatkowych kosztów, czy też ryzyka, że trafią na nieuczciwego pracodawcę.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]


Polecamy Uniwersytety Trzeciego Wieku eGospodarka.pl Akademia Pełni Życia Umierać po ludzku Oferty pracy