Strona głównaPracaZawodowy konflikt pokoleń

Zawodowy konflikt pokoleń

Praca to miejsce, w którym spotykają się ludzie o różnych charakterach i w różnym wieku. Często ta różnorodność jest przyczyną konfliktów.
Młodzi pracownicy cenieni są przede wszystkim za otwartość na zmiany, chęć poszerzania kwalifikacji, zdolność do nawiązywania kontaktów.

Wadą zatrudniania młodych ludzi jest brak doświadczenia oraz chęć szybkiego zrobienia kariery, co wiąże się z częstą zmianą miejsca pracy. Kariera nie jest najważniejsza dla starszych pracowników, ci zwykle przywiązują się do firmy, rzadziej więc odchodzą. Doświadczeni pracownicy są często dokładniejsi, rzadziej biorą dni wolne z przyczyn innych niż zdrowotne.

Niestety dojrzałe osoby nieufnie podchodzą do zmian, a konieczność dokształcenia się traktują jak podważanie ich kompetencji. Młodzi pracownicy lepiej sprawdzają się w zadaniach wymagających zapamiętywania lub dobrze rozwiniętych zdolności interpersonalnych, ich starsi koledzy mogą poszczycić się dokładnością w wykonywaniu powierzonych im poleceń.

Chociaż w większości ogłoszeń nadal pojawia się wzmianka o tym, że preferowani są młodzi pracownicy, istnieją jednak branże w których dojrzały wiek i doświadczenie może być atutem. Również statystyki są przychylne osobom po 40. roku życia, wynika z nich, że w 2020 roku będą one stanowić ponad połowę zatrudnionych.

Marta Wasiak / Gazeta Wyborcza

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy