Strona głównaPracaOsiągnięte cele zawodowe sprzyjają dobrostanowi w starszym wieku?

Osiągnięte cele zawodowe sprzyjają dobrostanowi w starszym wieku?

Mężczyźni, którym nie udało się osiągnąć celów zawodowych w młodszym wieku, mogą doświadczyć obniżonego poczucia dobrostanu znacznie w późniejszym życiu. Wcześniejsze możliwości zawodowe mają także wpływ na poziom dobrostanu kobiet w starszym wieku.
Osiągnięte cele zawodowe sprzyjają dobrostanowi w starszym wieku? [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Psychologowie skontaktowali się z niemal dwustoma osobami w wieku 77 lat i poprosili je o wypełnienie szeregu kwestionariuszy dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia w starszym wieku. Wcześniej osoby te brały udział w projekcie, w ramach którego podawały dokładne informacje na temat swoich zawodowych i rodzinnych losów.

Mężczyźni, którzy w wieku 15-27 lat wykonywali większą liczbę prac (wskaźnik niestabilności kariery) od zakończenia nauki w szkole lat, rzadziej mieli poczucie, że na starość poradzą sobie ze swoim życiem. Awans społeczny wiązał się z poczuciem w starszym wieku, że odpowiednio pokierowało się życiem.

Mężczyźni, których cele zawodowe sformułowane w wieku 18 lat zostały osiągnięte lub przekroczone, wykazywali w starszym wieku większe poczucie sensu życia.

W przypadku kobiet wyższe wykształcenie, osiągnięcia zawodowe i wyższa mobilność społeczna oraz osiągnięcie celów zawodowych sformułowanych w wieku 18 lat przekładało się na bardziej optymistyczne spojrzenie w jesieni życia.

Panie, które w wieku 15-18 lat dostosowały swoje cele zawodowe do obserwowanych okoliczności życiowych, deklarowały wyższą satysfakcję z życia na starość w porównaniu z kobietami, które nie zmieniły swoich celów.

- Ci ludzie wchodzili na rynek pracy na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy możliwości były zupełnie inne niż obecnie. Wśród mężczyzn zatrudnienie było niemal pełne, ale od wielu kobiet oczekiwano, że porzucą pracę po założeniu rodziny - mówi psycholożka Caroline Brett.

- W przypadku mężczyzn niestabilna kariera na początku życia zawodowego, nieosiągnięcie celów lub niemożliwość zmiany wydają się być negatywnie powiązane z ich późniejszym spojrzeniem na życie i stopniem poczucia w starszym wieku - wskazuje Brett.

- W przypadku kobiet, którym często brakowało możliwości edukacyjnych i zawodowych, uzyskanie wyższego wykształcenia i zawód o wyższym statusie mają związek z bardziej optymistycznymi perspektywami na - zaznacza Brett.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć