Strona głównaPracaPolska wśród 6 krajów UE, które stosują kryterium płci przy ustalaniu wieku emerytalnego

Polska wśród 6 krajów UE, które stosują kryterium płci przy ustalaniu wieku emerytalnego

Żeby zarobić tyle co mężczyzna w ciągu roku, przeciętna Europejka na tym samym stanowisku i w tym samym wymiarze godzin musi przepracować 2 miesiące więcej. A jak jest w Polsce?
Polska wśród 6 krajów UE, które stosują kryterium płci przy ustalaniu wieku emerytalnego [Fot. Pixabay.com] Jak wynika z raportu ALEO.com, internetowej bazy firm, we wszystkich państwach wspólnoty odsetek jest mniejszy niż odsetek mężczyzn. Najwięcej, bo aż 76%, wyniósł on w Szwecji, a najmniej – zaledwie 45,3% – w Grecji. W Polsce aktywnych zawodowo jest 6 na 10 kobiet, co stawia nas poniżej unijnej średniej.

W Polsce kobiety stanowią zdecydowaną większość zatrudnionych przede wszystkim w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej oraz edukacji. Najmniej pracuje ich w górnictwie i wydobywaniu oraz budownictwie. Mężczyźni dominują również w tych obszarach, które polegają przede wszystkim na wiedzy oraz kwalifikacjach, a nie warunkach fizycznych – na przykład w zawodach związanych z informatyką i komunikacją (gdzie tylko 3 na 10 pracowników to kobiety) czy administracją (łącznie nieco ponad 40% pracowniczek).

W czym wyróżniamy się na tle Europy? Przede wszystkim jednym z najdłuższych urlopów macierzyńskich oraz stosunkowo niewielką luką płacową, określającą nierówności między zarobkami kobiet i mężczyzn. Ci ostatni zarabiają nad Wisła średnio 7,2% więcej. Największe nad Wisłą dostrzec wśród przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników oraz specjalistów

Do europejskiej czołówki daleko nam jednak pod względem udziału kobiet w sprawowaniu władzy. Choć dziś w ławach Sejmu i Senatu zasiada ich najwięcej w historii (łącznie obejmują ok. 26% mandatów), zarówno pod względem obecności kobiet w parlamencie, jak i w rządzie plasujemy się poniżej średniej UE. W obu kategoriach najlepiej wypada Szwecja, gdzie liczba kobiet w parlamencie oraz radzie ministrów jest niemal równa liczbie mężczyzn.

Tylko 6 krajów członkowskich UE stosuje kryterium płci przy ustalaniu wieku emerytalnego – wśród nich Polska, Czechy, Rumunia, Austria, Chorwacja i Litwa. Polskie kobiety na emeryturę mogą przejść już w wieku 60 lat i choć z pozoru może wydawać się to przywilejem, to jednak sprzyja wcześniejszemu wypychaniu ich z rynku pracy, a co za tym idzie – zmniejsza . Blisko 40% obecnych emerytek pobiera świadczenie w wysokości co najwyżej 1,6 tys. zł. Tyle samo pobiera zaledwie co dziesiąty emeryt.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy