Strona głównaPracaWyroki za fikcyjne zatrudnianie cudzoziemców

Wyroki za fikcyjne zatrudnianie cudzoziemców

Za fikcyjne zatrudnianie cudzoziemców na terenie kilku powiatów województwa mazowieckiego zostały skazane kolejne 3 osoby. Organizatorami procederu było dwóch obywateli Ukrainy. Jeden z nich został skazany, drugi jest poszukiwany listem gończym. Dotychczas zatrzymano 83 osoby, a 28 już zostało skazanych prawomocnymi wyrokami.
Wyroki za fikcyjne zatrudnianie cudzoziemców Obowiązujące od września 2006 roku Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę wprowadziło w życie uproszczoną procedurę dla obywateli Republiki Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Mołdowy i Federacji Rosyjskiej w zakresie uzyskiwania wizy z prawem do pracy na terytorium RP. Zasadniczym elementem tej procedury było uzyskanie przez cudzoziemca oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia mu pracy, zarejestrowanego we właściwym terytorialnie Urzędzie Pracy. Cudzoziemiec, posiadając zarejestrowane przez polskiego pracodawcę oświadczenie, mógł ubiegać się w konsulacie RP o uzyskanie wizy z prawem do pracy u wystawcy oświadczenia. Uzyskana wiza umożliwiała mu legalne przekroczenie granicy Polski.

Funkcjonariusze Straży Granicznej kontrolując legalność zatrudnienia i na terenie powiatu płockiego ujawnili przestępczy proceder nielegalnego zatrudniania obcokrajowców. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziła bardzo duża liczba oświadczeń, jakie „pracodawcy” składali w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku. Była ona nieadekwatna do wielkości posiadanego gospodarstwa i możliwości zatrudnienia, np. praca dla 162 osób na 1 hektarze pola z uprawą truskawek, czy 170 cudzoziemców do nieplanowanych robót budowlanych na niewielkiej posesji. Rekordzista zarejestrował ponad pół tysiąca oświadczeń.

Cudzoziemcom zależało jedynie na uzyskaniu prawa do wjazdu na teren strefy Schengen. Żaden z potencjalnych pracodawców nie miał zamiaru cudzoziemców zatrudniać. Podpisywanie oświadczeń było jedynie sposobem na szybkie i łatwe zarobienie pieniędzy. Ukraiński organizator płacił 10 złotych za jedno podpisane i zarejestrowane w PUP oświadczenie, które następnie, na terytorium Ukrainy sprzedawał swoim rodakom, inkasując kwoty dochodzące nawet do 150 euro.

W związku ze sprawą w czerwcu i lipcu 2011 roku funkcjonariusze zatrzymali kilka osób, a wśród nich 33-letniego obywatela Ukrainy – organizatora procederu – oraz 3 współpracujących z nim nieuczciwych pracodawców: dwie Polki w wieku 27 i 51 lat oraz 62 -letniego mężczyznę. W toczącym się śledztwie przedstawiono im zarzuty organizowania w latach 2010-2011 nielegalnego przekraczania i udzielenia pomocy w podstępnym przekroczeniu granicy blisko 700 obywatelom Ukrainy i Armenii.

Prowadzone przez SG śledztwo wykazało, że wbrew przepisom do Polski mogło wjechać nawet kilka tysięcy cudzoziemców. Po weryfikacji 690 osób, które otrzymały oświadczenia, wobec 296 zostały sporządzone postanowienia o przedstawieniu zarzutów o przestępstwa związane z przekroczeniem granicy RP wbrew przepisom na podstawie wyłudzonych oświadczeń. Dotychczas zatrzymano 83 osoby, a 28 już zostało skazanych prawomocnymi wyrokami.

Funkcjonariusze SG dodatkowo sprawdzają tysiące oświadczeń zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, które mogą doprowadzić do kolejnych zatrzymań.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć