Strona głównaPracaWięcej pracy w budowlance

Więcej pracy w budowlance

Choć w ubiegłym roku branża budowlana i nieruchomościowa nadal odczuwała skutki dekoniunktury, pracodawcy z tego sektora opublikowali o ponad połowę (52%) więcej ofert pracy niż w 2009 roku – wynika z analizy serwisu Pracuj.pl.
W 2010 roku pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości umieścili w Pracuj.pl prawie 29 tys. ofert pracy, co dało jej, po branżach handel i sprzedaż oraz finansowej, 3. pozycję w zestawieniu firm najczęściej poszukujących pracowników.

Początek tego roku, mimo doniesień o stagnacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego, również daje nadzieję na stabilny trend wzrostowy w tym segmencie rynku pracy. Tylko w styczniu ofert z działów technologicznych (budownictwo, inżynieria, konstrukcje, geodezja) było w portalu Pracuj.pl o 63% więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

W styczniu najwięcej ofert skierowanych było do kierowników robót i budów, inżynierów budów, majstrów budowy i inspektorów nadzoru (przede wszystkim budowlanego). Wśród oczekiwań stawianych kandydatom na stanowisko kierownika budowy najczęściej pracodawcy wymieniają: wykształcenie wyższe o profilu budowlanym, posiadanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń, udokumentowane doświadczenie (najlepiej kilkuletnie), znajomość przepisów prawa budowlanego, umiejętność zarządzania zespołem oraz gotowość do pracy w terenie.

Euro i Unia nadal będą dawać pracę

Zdaniem branżowego portalu wnp.pl w tym roku nadal bardzo dynamicznie rozwijać się będzie budownictwo infrastrukturalne (głównie drogowe), co wpłynie na sytuację całego sektora. Oczywiście ma to głównie związek z realizacją inwestycji na EURO 2012, ale także programów współfinansowanych z funduszy unijnych. Według danych MSWiA, w tym roku zrealizowanych zostanie 680 inwestycji drogowych, obejmujących blisko 2,1 tys. km dróg lokalnych (w tym ponad 860 km gminnych i ponad 1,22 tys. km powiatowych).

Eksperci przewidują również ożywienie na rynku powierzchni biurowych, bo popyt na nieruchomości komercyjne jest ściśle powiązany z kondycją gospodarki. Przewiduje się też, że firmy budowlane będą mogły w końcu liczyć na zlecenia z sektora przemysłowego, który w okresie spowolnienia gospodarczego mocno ograniczył lub w ogóle zrezygnował z nowych inwestycji. Coraz lepsze wiadomości napływają też z Niemiec, które są największym odbiorcą produkowanych w Polsce towarów budowlanych.

Tagi: praca, budowa

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy