Strona głównaPracaPraca w Europie z przeszkodami

Praca w Europie z przeszkodami

Z przeprowadzonego badania wynika, że co drugi obywatel Europy byłby gotów do pracy w innym kraju, gdyby nie mógł jej znaleźć w swoim. Około 11,3 miliona Europejczyków mieszka poza granicami swego kraju. To o 4 miliony więcej niż dziesięć lat temu, ale zaledwie 2,3 proc. ludności UE.
Dane ze sprawozdania Komisji Europejskiej English dowodzą, że zbyt mało mieszkańców Europy korzysta ze swojego prawa do podejmowania pracy w innych krajach UE, a prawo to jest przecież jednym z najważniejszych osiągnięć jednolitego rynku europejskiego.

Sprawozdanie zawiera aktualne informacje dotyczące praw pracowników migrujących w UE. Uwzględniono w nim decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z ostatnich dziesięciu lat, które rozszerzyły zakres tych praw. Między innymi Trybunał orzekł, że do pracowników zaliczają się np. osoby zatrudnione na czas określony, lub też sportowcy, którzy otrzymują wynagrodzenie w innych krajach UE.

Sprawozdanie jest częścią kolejnej inicjatywy mającej na celu zachęcanie Europejczyków do podejmowania pracy w innych krajach UE. Nowy dziesięcioletni plan gospodarczy zakłada, że większa mobilność siły roboczej jest kluczem do obniżenia bezrobocia, które gwałtownie wzrosło w czasie recesji. W maju wskaźnik bezrobocia wynosił 9,6 proc., a w maju 2008 r., zanim nastąpił kryzys finansowy - 6,8 proc.

- Mobilność pracowników może pomóc w zmniejszeniu bezrobocia, stwarzając warunki ułatwiające znalezienie pracy - powiedział komisarz ds. zatrudnienia László Andor. - Europejczycy zdają sobie z tego sprawę, jednak nadal napotykają trudności w poruszaniu się po Europie w związku z podejmowaniem pracy.

Z badania opinii opublikowanego wraz z raportem wynika, że w przypadku utraty pracy 48 proc. Europejczyków bierze pod uwagę poszukiwanie nowej w innym kraju lub regionie. Natomiast 17 proc. zamierza w przyszłości pracować za granicą.

Oprócz przeszkód natury prawnej, Europejczycy mają do czynienia z przeszkodami natury administracyjnej i praktycznej. Warunki mieszkaniowe, znajomość języka i możliwość znalezienia pracy dla współmałżonka - to tylko niektóre z czynników mających wpływ na mobilność transgraniczną.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy