Strona głównaPracaPolscy pracownicy coraz bardziej mobilni

Polscy pracownicy coraz bardziej mobilni

W ostatnich latach zmieniło się podejście Polaków do kwestii dojazdów do miejsca pracy. Przeprowadzone przez firmę Regus badanie dowodzi, że istnieje granica, po przekroczeniu której dojazdy do pracy mogą stać się przyczyną frustracji pracownika.
Jeszcze do niedawna Polacy byli uważani za naród bardzo przywiązany do swojego miejsca zamieszkania, polscy pracownicy zaś za mało mobilnych. Tymczasem w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na długie dojazdy do pracy. Jednocześnie przeprowadzone przez firmę Regus badanie dowodzi, że istnieje granica, po przekroczeniu której dojazdy do pracy mogą stać się przyczyną frustracji pracownika - prawie co piąty respondent (18,5%) poważnie zastanawiał się w ciągu ostatnich dwóch lat nad odejściem z pracy z powodu zbyt długiego czasu dojazdu z domu do biura.

Według raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny Polacy poświęcają na dojazdy do pracy około 90 milionów godzin miesięcznie. Ponad 2,3 mln mieszkańców naszego kraju pokonuje codziennie kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kilometrów, by dojechać do miejsca zatrudnienia. Według raportu co czwarty polski pracownik pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka.

Duże miasto - długi dojazd

Taka sytuacja charakterystyczna jest dla okolic dużych miast, w szczególności dla Warszawy. Mieszkańcy okolicznych miejscowości w zdecydowanej większości dojeżdżają do pracy do stolicy. Co ciekawe, oprócz dość oczywistej tendencji do wybierania dużych miast jako miejsca zatrudnienia, możemy zaobserwować także inne zjawisko. Otóż bardzo często pracownicy dojeżdżają do fabryk umiejscowionych pod dużym miastem. Nierzadko zdarza się, że agencje pośrednictwa pracy prowadzą rekrutację w miejscowościach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od dużej aglomeracji, a urzędy miast uruchamiają linie dostosowane do potrzeb rynku pracy, tak, żeby pracownicy mieli dogodny dojazd do miejsca zatrudnienia.

Z drugiej strony zbyt długi czas dojazdu do pracy może powodować zniechęcenie, frustrację, a w konsekwencji chęć rezygnacji z zatrudnienia. Badania przeprowadzone przez firmę Regus wśród ponad 11 000 firm w 13 krajach na całym świecie wykazały dużą zależność pomiędzy długością dojazdu do pracy a prawdopodobieństwem rezygnacji z posady. Wyniki pokazują, że prawie 18,5% respondentów w ciągu ostatnich dwóch lat poważnie zastanawiało się nad odejściem z pracy z powodu zbyt czasochłonnego dojazdu do miejsca zatrudnienia.

Dla pracodawcy liczy się potencjał


A co na to pracodawcy? Wbrew pozorom przedsiębiorcy nie mają nic przeciwko zatrudnianiu osób mieszkających w innych miastach lub w odległych dzielnicach. Pracodawcy doceniają determinację dojeżdżających pracowników, wolą wybrać profesjonalistę mieszkającego dalej niż kogoś mniej odpowiedniego, ale mającego lepszy dojazd do pracy. Bardziej liczą się umiejętności i to, co dany pracownik wniesie do firmy:

- W dobie gospodarki opartej na wiedzy ożywienie i wzrost gospodarczy można osiągnąć wyłącznie dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu potencjału tkwiącego w najbardziej produktywnych, kompetentnych pracownikach - mówi Garry Gürtler z firmy Regus.

Sposobem na zatrzymanie wartościowych pracowników w firmie mogą być elastyczne formy zatrudnienia, które umożliwiają częściowo lub całkowicie zdalne wykonywanie obowiązków służbowych. Pomocne jest także korzystanie z elastycznych rozwiązań wynajmu powierzchni biurowych oferujących usługi hot desk, sale konferencyjne i biura – takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Ta tendencja dotyczy wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości.

www.regus.pl

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy