Strona głównaPracaPolaków praca za granicą: głównie w Niemczech

Polaków praca za granicą: głównie w Niemczech

Polacy oswoili się z wyjazdami, podjęcie pracy za granicą wydaje im się łatwiejsze i bardziej dostępne niż dawniej - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nadal jednak progiem ułatwiającym decyzję o wyjeździe jest legitymowanie się wykształceniem przynajmniej zasadniczym zawodowym.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat co dziesiąty dorosły Polak (10%) pracował za granicą. Co setny (1%) deklaruje, że obecnie jest zatrudniony poza krajem – są to ci, którzy przebywali akurat w kraju w czasie realizacji badania bądź mieszkają w Polsce i dojeżdżają do pracy za granicę. W badaniu nie zostały z oczywistych względów uwzględnione osoby, które obecnie mieszkają i pracują poza krajem. Odsetek osób deklarujących, że w ostatnich dziesięciu latach pracowały za granicą, jest zbliżony do notowanego w ubiegłych latach.

Zdecydowana większość spośród tych, którzy w ciągu ostatniej dekady podejmowali pracę za granicą, pracowała poza krajem w okresie, kiedy Polska była już członkiem Unii Europejskiej; przy czym blisko dwie trzecie (64%) wyjechało za granicę już po akcesji, a więcej niż co szósty (17%) – jeszcze przed 1 maja 2004 roku, ale kontynuował pracę po przystąpieniu Polski do UE. Co piąty deklarujący, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat był zatrudniony za granicą, wrócił do kraju przed akcesją.

CBOS szacuje, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracowało za granicą ponad 3 miliony obywateli naszego kraju (nie licząc tych, którzy z powodu pracy za granicą byli nieobecni w gospodarstwie domowym podczas badania i nie mogli wziąć w nim udziału). Liczba Polaków pracujących za granicą już po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej sięga niemal 2,5 miliona (z czego blisko 2 miliony wyjechało już po akcesji).

Doświadczenia w zarobkowaniu poza Polską ponad dwukrotnie częściej mają mężczyźni (15% pracujących w przeszłości lub obecnie) niż kobiety (7%). O stosunkowo niedawnym zarobkowaniu poza krajem mówią głównie respondenci do 44 roku życia. Spośród nich szczególnie licznie wyjeżdżały do pracy za granicę osoby w wieku od 25 do 34 lat (21%).

W latach ubiegłych istotnym czynnikiem sprzyjającym podejmowaniu pracy za granicą było wyższe wykształcenie. Obecnie można mówić, że doświadczenie czasowej migracji zarobkowej się upowszechnia: odsetek pracujących za granicą w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest niemal taki sam wśród osób z wykształceniem wyższym (14%), jak i średnim (13%) czy zasadniczym zawodowym (14%). Niezmiennie najrzadziej na pracę za granicą decydują się osoby mające wykształcenie podstawowe (4%).

Zdecydowanie najwięcej osób, które w ostatniej dekadzie pracowały za granicą lub obecnie są zatrudnione poza krajem, deklaruje, że znalazło pracę w Niemczech (39%). Drugim najpopularniejszym kierunkiem migracji zarobkowej Polaków jest Wielka Brytania, gdzie w ostatnim dziesięcioleciu pracowała (lub pracuje obecnie) więcej niż jedna piąta zarobkujących za granicą (22%). Stosunkowo dużo rodaków pracowało w tym okresie we Włoszech (11%), Holandii (9%) oraz Hiszpanii (7%).

Tagi: praca, emigracja

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy