Strona głównaPracaPolacy zadowoleni z pracy

Polacy zadowoleni z pracy

Polacy są zadowoloni ze swojej pracy i pracodawców, nie obawiają się bezrobocia, są też mniej skłonni do migracji zarobkowej niż by to wynikało z tonu medialnych dyskusji - wynika ze zleconych przez PKPP Lewiatan, reprezentatywnych badań pracujących Polaków. Pracownicy wysoko oceniają organizację pracy i warunki bhp, a także fachowość i autorytet przełożonych, natomiast nieco gorzej wypowiadają się o komunikacji między przełożonymi a podwładnymi.
Według badanych, sytuacja ekonomiczna zakładów pracy była oceniana przez większość nich jako bardzo dobra lub dobra (84,6 procent). Zaledwie 3,1 proc. oceniło ją jako złą. Przełożeni z jednej strony są postrzegani jako dobrzy fachowcy, ale bywają też krytykowani za brak sprawiedliwej oceny pracowników. Stosunkowo rzadko prowadzi się w zakładach działania integrujące pracowników.

Pracownicy pytani o przestrzeganie przez pracodawców ich praw deklarują, iż zawsze lub na ogół przestrzegane są następujące zasady: płaca wypłacana jest terminowo (96,8 procent), pracodawca w terminie reguluje należności wobec pracowników (94,4 procent), urlopy udzielane są w pełnym wymiarze (90,8 procent), dokumentacja czasu pracy prowadzona jest prawidłowo i zawiera rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin (89,7 procent). 90,6 procent pracowników deklaruje, że podatki i składki ZUS odprowadzane są od całości ich wynagrodzenia.

Elastyczne formy pracy (samozatrudnienie, telepraca, system zadaniowy itd.) stanowią wciąż margines. Podobnie jak w poprzedniej edycji badań, okazuje się, że są one stosowane głównie przez duże przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym.

W próbie zalazło się 5,4 procent pracowników samozatrudnionych. Większość z nich (59,7 procent) wybrała ten sposób pracy z własnej woli, a jedynie 8 proc. została do tego nakłoniona przez pracodawcę, co wyraźnie przeczy obiegowym opiniom w tej sprawie. 75 procent deklaruje zadowolenie z samozatrudnienia, 19,7 proc. mówi, że czasami jest zadowolona, a czasami nie.

Pracownicy nadal preferują publicznego pracodawcę: 45,2 procent chciałoby pracować w sektorze publicznym, 26,3 procent w prywatnym, a 21,5 procent wolałoby prowadzić działalność na własny rachunek. Pracodawca publiczny jest uznany za bardziej przyjaznego wobec pracowników, chociaż jest postrzegany jako mniej efektywny ekonomicznie. Za tym, żeby gospodarka polska była całkowicie prywatna lub z przewagą prywatnej opowiada się 49,4 procent Polaków, całkowicie państwową lub z przewagą państwowej wolałoby 43,2 procent ankietowanych.

Badanie "Polacy pracujący 2007" było przeprowadzone na zlecenie PKPP Lewiatan, od 21 czerwca do 8 lipca bieżącego roku.

Grzegorz Gacki / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy