Strona głównaPracaPolacy pracują za granicą: Holandia zastąpi Irlandię?

Polacy pracują za granicą: Holandia zastąpi Irlandię?

Z ponad 2 tys. zagranicznych ofert pracy, opublikowanych w pierwszej połowie lipca w największych serwisach rekrutacyjnych, jedna na cztery pochodzi z Holandii. Poszukiwani są nie tylko chętni do pracy w rolnictwie czy budownictwie ale także informatycy, mechanicy, pracownicy produkcyjni, inżynierowie oraz pielęgniarki. Holenderscy pracodawcy coraz częściej oferują polskim pracownikom długoterminowe kontrakty.
Z początkiem 2007 roku Holandia otworzyła bez ograniczeń wewnętrzny rynek pracy dla obywateli Polski oraz pozostałych krajów będących członkami Unii Europejskiej od 2004 roku. Od 3 lat odnotowuje się stały wzrost liczby ofert pracy z Holandii adresowanych do Polaków. Najwięcej jest ofert pracy tymczasowej w rolnictwie, ogrodnictwie czy budownictwie. Natomiast propozycje oferujące podjęcie stałego zatrudnienia w Holandii dotyczą głównie takich branż jak przemysł, logistyka, budownictwo, inżynieria czy IT.

Według danych holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego (Centraal Bureau voor de Statistiek) pod koniec pierwszego kwartału 2010 roku w Holandii pracowało 100 tys. osób pochodzących z Europy Wschodniej, z czego 80 proc. stanowili Polacy. Było to o 12 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Wzrosła także liczba Polaków decydujących się na stały pobyt w Holandii. Z dniem 1 stycznia 2010 roku w krainie tulipanów oficjalnie zameldowanych było 77 tys. naszych rodaków.

Aby pracować w Holandii nie jest konieczna znajomość języka niderlandzkiego. Osoby władające biegle językiem angielskim bądź niemieckim mogą bez problemów podjąć pracę na stanowisku specjalisty, choćby w branży IT czy przemyśle. Średnia pensja oferowana przez holenderskich pracodawców to prawie 2 tys. euro miesięcznie. Pod względem zarobków holenderski rynek pracy jest dla Polaków znacznie bardziej atrakcyjny niż innych krajów UE.

Według danych CBS prawie 3 tys. dzieci z Polski w wieku do 10 lat przybyło do Holandii wraz ze swoimi rodzicami. Od 2005 roku także czterokrotnie zwiększyła się liczba przychodzących tam na świat polskich dzieci.

infoPraca.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy