Strona głównaPracaJak znaleźć pracę po pięćdziesiątce z pomocą funduszy unijnych

Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce z pomocą funduszy unijnych

W ramach unijnego Programu Kapitał Ludzki w grupie wiekowej osób po pięćdziesiątym roku życia, pracę znalazło 35 proc. przeszkolonych a blisko 20 proc. założyło własną firmę - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Osoby po pięćdziesiątym roku życia to grupa, która wymaga szczególnego wsparcia i ochrony na rynku pracy. Mimo, że są to osoby aktywne zawodowo i zazwyczaj z dużym doświadczeniem, mają trudności ze znalezieniem pracy, właśnie ze względu na wiek. Dlatego też część środków z unijnego Programu Kapitał Ludzki przeznaczona jest na wyrównywanie szans osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy.

Program działa od 2008 roku i wiele osób z grupy wiekowej 50 plus już wzięło udział w szkoleniach, podniosło swoje kwalifikacje zawodowe czy założyło własną firmę.

- Chcemy jednak, by jeszcze więcej osób było poinformowanych o możliwościach jakie oferuje Program Kapitał Ludzki we wszystkich województwach. Docelowo chcemy wesprzeć blisko 150 tys. osób w wieku 50-64 lata - dodała minister Bieńkowska.

Od początku realizacji programu do końca 2009 r., w grupie wiekowej 55 – 64 lata, udział w projektach Programu rozpoczęło ponad 59 tys. osób, z czego blisko 29 tys. to osoby pracujące. Tym samym osoby starsze stanowiły ok. 4% uczestników projektów PO KL. W samym Priorytecie II Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących, udział wzięło 9,2 tys. osób w wieku 55-64 lata.

W porównaniu do ogólnej liczby uczestników najwięcej osób w grupie 55-65 lata otrzymało wsparcie w województwie lubelskim (6,4%), dolnośląskim (6%) oraz łódzkim (5,7%) W ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich dotychczas 27,1 tys. osób w wieku 50-64 lata zakończyło udział w projektach. MRR zakłada, że łączna liczba osób starszych wspartych w ramach Priorytetu wyniesie 150 tys. Dodatkowo w Priorytecie VIII Regionalne kadry gospodarki uczestnictwo w projektach zakończyło 13,5 tys. pracujących osób dorosłych w wieku powyżej 50. roku życia.

25 czerwca Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło cykl spotkań informacyjnych skierowanych do osób po pięćdziesiątym roku życia na temat projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsza część każdego ze spotkań będzie miała charakter wykładowy. Uczestnikom zostaną zaprezentowane: informacje o działaniach dofinansowanych z EFS przeznaczonych dla osób po pięćdziesiątym roku życia (bezrobotnych i pracujących), zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji (kursy i szkolenia podnoszące kompetencje, środki na założenie własnej działalności gospodarczej), przykładowe projekty skierowane do osób 50+, oferta punktów informacyjnych, czyli gdzie i jak szukać dalszych informacji. Druga część zostanie przeznaczona na konsultacje indywidualne, podczas których uczestnicy będą mogli zadawać pytania i porozmawiać z ekspertami z Centralnego Punktu Informacyjnego, z Instytucji zaangażowanych w realizację Programu Kapitał Ludzki i projektodawcami.

Informacji na temat aktualnie realizowanych projektów skierowanych do osób 50+ należy szukać na stronach internetowych i w punktach informacyjnych Instytucji zaangażowanych w realizację Programu Kapitał Ludzki, które znajdują się w każdym województwie. Wykaz punktów informacyjnych znajduje się na stronie: ,

Czytaj również:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy