Strona głównaPracaJak szukać pracy bez stresu? 3 ważne wskazówki

Jak szukać pracy bez stresu? 3 ważne wskazówki

Chyba każdy, kto choć raz zmierzył się z szukaniem pracy, może powiedzieć, że to proces pełen wzlotów i upadków. Czasem długotrwały, w którym radość z telefonu od rekrutera przeplata się z poczuciem rezygnacji po otrzymaniu finansowej oferty od potencjalnego pracodawcy. Można go porównać do jazdy kolejką górską, a wygrywają Ci, którzy wytrwale dążą do swojego celu. Jak zatem nie dać się zwariować w czasie szukania pracy?
Jak szukać pracy bez stresu? 3 ważne wskazówki [© bbbar - Fotolia.com] Niezależnie od powodu, proces zaczynamy z reguły z ogromnym entuzjazmem. Ma to w końcu być początek nowego życia, skok w karierze, szansa na lepsze zarobki i możliwość nauczenia się czegoś nowego. Z zapałem piszemy CV i rozsyłamy do interesujących nas firm. Jednak to, co następuje potem, może wywołać poczucie, że jedziemy górską kolejką, raz pędząc wysoko w górę, by za chwilę ostro polecieć w dół.

Nie daj się zniechęcić

Szukanie pracy nie jest łatwe i obfituje zarówno w radosne momenty, jak i chwile zwątpienia, jednak warto nieustannie myśleć o celu, do jakiego dążymy i korzyściach, jakie na nas czekają, kiedy już go osiągniemy. Aby w krytycznych momentach o nich nie zapominać, możemy powiesić nad biurkiem powody, dla których szukamy nowego zajęcia – będą nas motywowały do dalszego działania w gorszych momentach.

Dbaj o rozrywkę

Wydawałoby się, że szukając pracy powinniśmy być skupieni głównie na tym i nie tracić czasu, ani tym bardziej pieniędzy na zabawę. Jednak, aby nie dać się zwariować, dobrze jest mieć poczucie, że poza poszukaniem pracy jest coś jeszcze – normalne, codzienne życie, spotkania z przyjaciółmi, wyjścia do kina.

– Przebywanie wśród bliskich osób i spędzanie czasu w sposób, który sprawia nam przyjemność pozwala zachować work-life balance. Pamiętajmy, że poszukiwanie pracy to też praca i dlatego warto zadbać o zachowanie równowagi. Poświęcamy mu dużo czasu i energii, a aby nie zniechęcić się zbyt szybko warto mieć od tego procesu miłą odskocznię – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.

Uwierz w siebie

Rekruterzy rzadko oddzwaniają, a jeśli już się kontaktują to przedstawiają niesatysfakcjonującą propozycję finansową? Po kilku takich rozmowach można mieć rzeczywiście dość i zniechęcić do dalszych poszukiwań. W pierwszym kroku warto zweryfikować dotychczasowe doświadczenie, oczekiwania wobec nowej pracy oraz możliwości na . Jednak nie po to, aby je natychmiast obniżyć, ale po to, by upewnić się w tym, że jesteśmy wartościowymi kandydatami. Firmy często jeszcze stosują technikę proponowania niższego wynagrodzenia, chcąc obniżyć koszty utrzymania .

– Jeśli zależy nam na zdobyciu konkretnej pracy za określone wynagrodzenie, bo znamy nasze kompetencje, rynek i wiemy, że oczekiwana przez nas stawka nie jest zawyżona nie powinniśmy rezygnować i przyjmować pierwszej lepszej propozycji. Bierzmy udział w spotkaniach i negocjujmy – radzi Małgorzata Majewska.

Cały proces szukania pracy może i bywa męczący, jednak warto potraktować go jako doświadczenie i naukę. Każde kolejne wysłane CV i spotkanie rekrutacyjne to lekcja.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy