Strona głównaPracaElastyczny czas pracy już w Kodeksie Pracy

Elastyczny czas pracy już w Kodeksie Pracy

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 1 sierpnia 2013 r. ustawę, wprowadzającą możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy i pozwalającą na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Ustawa określa także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.
Elastyczny czas pracy już w Kodeksie Pracy [ˆ robert lerich - Fotolia.com] Ustawa wprowadza do Kodeksu pracy rozwiązania, które pozwolą na bardziej elastyczną organizację czasu . Umożliwi ona racjonalną organizację pracy, wpłynie na zwiększenie konkurencyjności firm, poprawę , ułatwi zachowanie dotychczasowych i tworzenie nowych miejsc pracy. Pozwoli pracownikom, korzystającym z ruchomego czasu pracy, na łatwiejsze godzenie życia zawodowego z osobistym.

Ustawa wprowadza możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy – w każdym systemie czasu pracy, jeśli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi a ponadto gdy zachowane zostaną ogólne zasady bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy będzie możliwe albo w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi a w razie nie uzgodnienia treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, albo w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Pracodawca nie będzie posiadał niczym nieograniczonej swobody w możliwości wprowadzenia przedłużonych okresów rozliczeniowych w ramach stosowanych u niego systemów czasu pracy.

Drugą ważną zmianą jest uregulowanie instytucji tzw. ruchomego czasu pracy, czyli systemu organizacji czasu pracy, w ramach którego pracownik kończy i zaczyna dzień pracy w ustalonym z pracodawcą przedziale czasowym. W takim systemie czasu pracy ponowne rozpoczęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie będzie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych. Ruchomy czas pracy będzie mógł być stosowany na dwa sposoby. W pierwszym rozkład czasu pracy będzie mógł przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, w drugim zaś, w rozkładzie czasu pracy będzie można przewidzieć przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy