Strona głównaPracaBezrobotni po czterdziestce

Bezrobotni po czterdziestce

Problemy ze znalezieniem pracy przez przedstawicieli generacji "baby boomers" są coraz częstszym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych. Właśnie z tego powodu w Bostonie w USA, zorganizowano targi pracy dla starszych bezrobotnych.
Patricia Soha to programistka komputerowa. Mija już prawie rok odkąd została zwolniona z firmy informatycznej w Cambridge i teraz szuka nowego zajęcia, choć jak sama mówi nie liczy na wiele. "Po prostu chcę wejść do biura i stać się w jakikolwiek sposób użyteczna" - mówi Soha i dodaje po chwili -"Poprzednio, jak pracowałam zarabiałam rocznie 130 tysięcy dolarów, teraz nie liczę na więcej niż 30 tys.".

Soha jest jedną z 500 osób uczestniczących w konferencji zorganizowanej w Radisson Hotel w Bostonie. Odbywające się tam targi pracy dla ludzi powyżej 45 roku życia są inicjatywą programu Operation ABLE i zrzeszają ponad 25 firm takich jak: Lahey Clinic, Simmons College, Blue Cross and Blue Shield, John Hancock Financial Services, i MIT(Massachusetts Institute of Technology).

Patricia Soha, jak sama wspomina, wysyłała tuziny podań i życiorysów do różnych firm. Nigdy nie dostała odpowiedzi w postaci oferty pełnoetatowej pracy. Jej przykład jest niestety reprezentatywny dla całej rzeszy "baby boomers" w USA.

Wielkość siły roboczej w postaci seniorów tego pokolenia zmienia się wraz ze starzeniem się owej generacji. The Bureau of Labor Statistics podaje, że liczba pracowników w wieku 50 lat i starszych wzrośnie do roku 2012 o około 34 proc. W tym samym czasie liczba pracowników pomiędzy 16 a 49 rokiem życia wzrośnie tylko o 3 proc.

Obraz bezrobocia zaczyna się jednak powoli odmieniać. Jak podkreśla Joan Cerillo, dyrektor targów, "Mamy solidne dowody na to, że firmy w Massachusett zaczynają zatrudniać".

Jedną z bardziej popularnych wśród osób bezrobotnych firm podczas targów był MIT. 300 przygotowanych przez instytut stanowisk wywołało spore zainteresowanie zgromadzonych na targach ludzi. Wśród ofert pracy przygotowanych przez MIT, znalazły się propozycje dla: naukowców, specjalistów technologii informatycznych, pracowników biurowych i dozorców. Firma John Hancock utworzyła 280 nowych miejsc pracy w okolicy Bostonu.

Jak oznajmia Joan Cerillo - "Odczuliśmy, że jest coraz więcej realnych możliwości dla wiekowych pracownków, ponieważ firmy w ostatnim okresie zaczęły wspierać tą część społeczeństwa".

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy