Strona głównaPracaOsoby 50+ bez pracy. Bo nie zatrudniają ich inni pięćdziesięciolatkowie strona 2 / 3

Osoby 50+ bez pracy. Bo nie zatrudniają ich inni pięćdziesięciolatkowie

strona 2 / 3

Osoby 50+ bez pracy. Bo nie zatrudniają ich inni pięćdziesięciolatkowie [©  Smailhodzic - Fotolia.com]
Siła odgórnych poleceń

Jeżeli pięćdziesięciolatkowie nie są brani pod uwagę w procesie rekrutacji, to głównie z powodu braku stanowisk, które można im zaoferować. Częściej przyznawały się do tego firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Dodawano również, że do prac fizycznych lub wymagających obsługi nowoczesnych urządzeń bardziej nadają się osoby młodsze. Co czwarty ankietowany odpowiedział również, że na rekrutacje po prostu nie zgłaszają się osoby w wieku 50+. Gdyby jednak się zgłosili, mogliby liczyć na zatrudnienie – tak przynajmniej brzmią deklaracje 23% pytanych. Jednocześnie co dziesiąta firma przyznała, że ich odgórna polityka zatrudnienia nie zakłada przyjmowania do pracy osób powyżej pewnego wieku – do posiadania takich wytycznych przyznało się aż 20% większych firm.

Słabego zdrowia i mało nowocześni

, jakie wśród pracowników po pięćdziesiątce zauważają pracodawcy, jest ich tendencja do brania częstszych zwolnień lekarskich, na które narzeka pond 35% ankietowanych firm, a także brak doświadczenia z nowoczesnymi technologiami. Dodatkowo pracodawcy zauważają to, że pracownicy w tym wieku o wiele wolniej się uczą i boją się zmian.

Dość istotnym problemem, z którym zmierzyć muszą się osoby rekrutujące pracowników po pięćdziesiątce, jest również brak umiejętności językowych pracowników 50+. To, że osoby w pewnym wieku nie mówią dobrze po angielsku jest uznawane za wadę przez 13% ogółu ankietowanych. Problem ten był o wiele mocniej odczuwalny przez przedstawicieli średnich firm, niż tych małych. Co interesujące, o wiele gorzej oceniane były umiejętności językowe osób po pięćdziesiątce w firmach, w których osoby rekrutujące również miały ponad 50 lat.

Młodsi rekruterzy, a także przedstawiciele mniejszych firm o wiele częściej wskazywali na niechęć do podnoszenia własnych kwalifikacji jako argument, który powoduje, że pięćdziesięciolatkowie nie są zapraszani na rozmowy o pracę.
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy