Strona głównaPracaPowinniśmy pracować cztery dni w tygodniu? Dłuższy weekend jest dobry dla zdrowia

Powinniśmy pracować cztery dni w tygodniu? Dłuższy weekend jest dobry dla zdrowia

Czterodniowy tydzień pracy jest testowany w różnych krajach, a naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii twierdzą, że jeśli chodzi o długi weekend to dobry pomysł - badania pokazują, że dodatkowy czas wolny jest dobry dla naszego zdrowia.
Powinniśmy pracować cztery dni w tygodniu?
Oceniając zmiany w codziennej aktywności przed, w trakcie i po wakacjach, odkryto, że ludzie więcej się ruszali w , nawet jeśli mieli tylko trzydniową przerwę.

W 13-miesięcznym okresie ludzie zwykle przebywali na urlopie dwa do trzech razy po około 12 dni. Najczęstszym typem był „rekreacja na świeżym powietrzu" (35 procent), potem „wydarzenia rodzinne/towarzyskie" (31 procent), następnie „odpoczynek i relaks" (17 procent), a wreszcie „zajęcia niezwiązane z wypoczynkiem", takie jak opieka nad innymi czy remont domu (17 proc.).

Osoby, które miały więcej czasu wolnego:
  • codziennie o 13 proc dłużej angażowały się umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną;
  • o pięć procent krócej pozostawały w pozycji siedzącej każdego dnia;
  • spały o cztery procent dłużej każdego dnia.
Jak ocenia dr Ty Ferguson, współautor badań, badania wskazują, że ludzie przejawiają zdrowsze zachowania, gdy są na wakacjach. - Kiedy ludzie wyjeżdżają na wakacje, zmieniają swoje codzienne obowiązki, ponieważ funkcjonują poza standardowym harmonogramem - mówi dr Ferguson.

- Odkryliśmy, że czas aktywności wydłużył się podczas wakacji: więcej się ruszano i krócej pozostawano w pozycji siedzącej.
Odkryliśmy również, że na wakacjach ludzie zyskali dodatkowe 21 minut każdego dnia, co może mieć szereg pozytywnych efektów dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Przykładowo, odpowiednia ilość snu może poprawić nasz nastrój, , i produktywność. Może też pomóc osłabić ryzyko rozwoju różnych dolegliwości, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia i depresja - wyjaśnia dr Ferguson.

- Co ciekawe, wielkość tych zmian nasilała się wraz z długością wakacji - więc im dłuższy czas wolny, tym lepsze korzyści zdrowotne - dodaje dr Ferguson.

- Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Nic dziwnego, że ich pracownicy deklarują niższy stres, wypalenie, czy zmęczenie, a równocześnie lepsze zdrowie psychiczne i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym - mówi prof. Carol Maher, współautorka badań.

- Badanie dostarcza dowodów na to, że ludzie mają zdrowszy styl życia, gdy mogą dłużej odpoczywać, np. w trzydniowy weekend. Jak się oczekuje, zwiększenie aktywności fizycznej i snu ma pozytywne oddziaływanie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne - wskazuje dr Mahler.

- Co ważne, badanie pokazało również, że nawet po krótkich wakacjach zwiększona ilość snu u ludzi pozostawała przez dwa tygodnie, więc korzyści zdrowotne wynikające z trzydniowej przerwy mogą mieć trwalsze skutki - dodaje prof. Mahler.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy