Strona głównaPracaKto chce pięćdziesięciolatka w pracy? strona 2 / 2

Kto chce pięćdziesięciolatka w pracy?

strona 2 / 2

Kto chce pięćdziesięciolatka w pracy? [© nyul - Fotolia.com]
Demograficzne fakty

Rynek pracy musi jednak reagować na prognozy demograficzne, które niejako wymuszą pragmatyczne podejście do zatrudniania pracowników w różnym wieku i na jak najdłuższy czas. Publikacja Głównego Urzędu Statystycznego „Prognoza ludności na lata 2008-2035" akcentuje wpływ upowszechnienia pro-zdrowotnego stylu życia, zmian struktury wykształcenia ludności, zwiększenia dostępności i jakości usług medycznych i opiekuńczych na postęp systematycznego obniżania umieralności. To dobra wiadomość, ale w perspektywie demografii oznacza szybkie starzenie się ludności oraz przewagę liczebności osób nieaktywnych zawodowo. Dzisiaj polska kobieta średnio żyje 78 lat, a mężczyzna 73. Natomiast według statystyk, średnio przestajemy pracować w wieku 58 lat. To najwcześniej w Europie. Aktywność zawodowa osób po pięćdziesiątym roku życia utrzymuje się na poziomie 30-32% i jest to jeden z najniższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej, bo na przykład w Finlandii czy Wielkiej Brytanii pracuje ponad połowa pięćdziesięciolatków, a w Szwecji - aż 70%.

Głos demografów jest już mocno słyszalny i brany pod uwagę choćby przy tworzeniu programu rządowego „Solidarność pokoleń" z października 2008, mającego działać na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Decydenci, tworzący merytoryczne ramy wydatkowania środków unijnych, wytyczyli jako jeden z celów zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród osób starszych. Bezrobotni i pracujący pięćdziesięciolatkowie mogą korzystać ze różnorodnych szkoleń i doradztwa. Dzięki projektom unijnym promuje się również praktyki tzw. zarządzania wiekiem.

Coraz częściej praktycy zarządzania personelem mówią o wartości wynikającej z tworzenia zespołów pracowniczych zróżnicowanych pokoleniowo, przenikania się wiedzy i doświadczenia, bogactwie funkcjonowania różnorodnych kompetencji.

Opór społeczny

Z drugiej strony, ostatnio można było słyszeć z jakimi protestami spotkała się propozycja reformy emerytalnej we Francji, związana z przesunięciem minimalnego wieku nabycia prawa do emerytury z 60 do 62 roku życia. Wydaje się, że również w naszym kraju podobne pomysły mogą się okazać pigułką gorzką do przełknięcia.



Czy warto pracować?

W rezultacie, czy dla samych pięćdziesięciolatków praca jest wartością? Bywa, że osoby niepracujące, szczególnie te długo bezrobotne, czują się wręcz wykluczone ze społeczeństwa, bezużyteczne i niepotrzebne. Praca nadaje rytm dniu, zapewnia kontakty z ludźmi, nie tylko środki materialne. Z kolei pracujący, szczególnie ci niezwykle aktywni na wielu polach, nie tylko zawodowych, często nie wyobrażają sobie momentu przejścia na emeryturę. Praca jest wartością również z uwagi na aspekt psychologiczny, na co zwraca uwagę prof. Janusz Czapiński z Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów, mówiąc: „aktywizacja pięćdziesięciolatków jest potrzebna, również ze względu na ich psychiczne samopoczucie, a z badań wynika, że 48% osób powyżej 50 roku życia ma objawy depresji".

Przełamać blokadę

Na koniec zastanówmy się, ile razy powtarzamy sobie, nie mając nawet jeszcze pięćdziesięciu lat: jestem za stara, za stary, żeby coś zmienić, żeby się uczyć czegoś nowego? Wśród samych pięćdziesięciolatków, szczególnie tych bez pracy, panuje przekonanie, że trudniej im zmienić charakter pracy i zdobyć nowe kwalifikacje. Niektórzy czują się zmęczeni, mają mniejszy zapał i dlatego zbyt szybko rezygnują z aktywnego szukania pracy. Niejednokrotnie sami przykładają wielką miarę do swojego wieku, a nie jest to przecież dobry składnik skutecznej autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej.

Może zatem warto posłuchać laureatów konkursu „Aktywni 50+" organizowanego w ramach projektu Aktywni 50+ Akcja promocyjno-informacyjna (www.aktywni50.pl), którzy otrzymali tytuł Aktywnego Pracownika 50+. Mówiąc o sobie, nie zwracali zbytniej uwagi na wiek, a bardziej na samo bycie aktywnym. Jedna z laureatek powiedziała o sobie: „w gąszczu zajęć zapomniałam o wieku." Inna rozgraniczyła wiek na ten metrykalny i ten mentalny, uznając przewagę samopoczucia nad datą urodzenia. Inny z laureatów stwierdziwszy, że niewiele może już zdziałać na polu zawodowym, udziela się społecznie. Żadna z osób nagrodzonych nie odczuwała specjalnej różnicy w życiu przed czy po pięćdziesiątce. Jeśli już, to widzieli plusy - bardziej spokojne odbieranie rzeczywistości, lepszą umiejętność oceny trudnych i zaskakujących sytuacji, pozytywny dystans do siebie i świata, większą asertywność i poczucie własnych mocnych i słabych stron. To są dobre rekomendacje do zatrudniania pięćdziesięciolatków.

Projekt Aktywni 50+ Akcja promocyjno-informacyjna jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Strony : 1 2
 

Ewa Długopolska / Aktywni 50+

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:00:22, 12-12-2012 ~gość: 83.28.231.xxx

    To fakty . Co można dodać .... to , że formy tzw wparcia to jak zwykle utopia albo po prostu formy wyciągania pieniędzy państwowych( naszych).Właśnie pożegnałem sie z pracą (13 lat pracy ,przekroczona 50-ka ). W urzędzie pracy brak jakichkolwiek kursów (bo pięniedzy nie ma a jak będą to dopiero realnie w marcu) .Jeśli najdziesz szkolenie na własną ręke (instytucja mająca umowę z PUP ) to urząd zapłaci wtedy gdy znajdziesz pracodawcę zobowiązującego się do zatrudnienia po skończonym kursie > co to za sposób ?
    jaki pracodawca zobowiąże się na taki układ ? ( a walczymy z bezrobociem tzn.ludzi na rynku pracy jest nadmiar a nie odwrotnie) . Zdawało by się ,że można skorzystać z Funduszy Europejskich ...BZDURA .Jeśli kurs skierowany jest dla bezrobotnych to nie skorzystasz z niego bo na czas korzystania z takiego kursu karzą wyrejestrować się z Pup. Będąc na wymówieniu chciałem skorzystać z kursów tzw inwestycja w kadry i co ...na kurs można było pójść po skierowanie z własnej Firmy (czyli tej samej co wyrzuca cię z pracy). Jeśli chcesz nauczyć się np. programowania ,grafiki..itp to kursów płatnych jest pełno ale ,żeby mieć możliwość zakupu programów do nauki (co Ci po kursie jak po jego ukończeniu nie stać na zakup programów) np .po cenie zniżkowej co pozwoliłoby na próby podjęcia samozatrudnienia. Taka to rzeczywistość która się szybko zemści bo za kilka lat ludzi będzie coraz mniej a młodzi dadzą nogę bo dlaczego by niby nie siedzieć za granicą , życie ma się jedno i szkoda go marnować w tym jakże fatalnie zorganizowanym kraju .
    krzysiek .K
    ... zobacz więcej
  • 06:15:00, 13-12-2012 ŁucjaS

    Gorzkie ale prawdziwe!!!!!!!!!!!!!!!
  • 23:26:35, 16-12-2012 basia6661

    witam, znam to z autopsji mam 55 lat i od pół roku nie mam pracy,nie mam na życie na rachunki,szkoda gadać niby mam dobry zawód(technik farmacji) ale jestem za stara na pracę a na emeryturę za młoda,mam depresję i samobójcze myśli i znikąd pomocy a urzędasy tylko przydzielają sobie premie i wszystko zwalają na tzw. kryzys kt. w/g mnie jest sztucznie napędzany bo na cos trzeba zwalić swoją nieudolność
  • 20:00:04, 24-12-2012 ewamariae

    Byłam w podobnej sytuacji,12 lat temu 50 na karku do pracy zero szans, wcześniejsza emerytura , niestety zmieniły się zasady itp..bez srodków do życia ale nie bez pomysłu.Zaczęłam zbierac złom ..tak z byłym mężem , on miał samochów a ja sporo sił ...i tak przez pięć lat od rana do wieczora.Zarabiałam na zycie i opłaty , było ciezko, ale przetrwałam.w wieku 55 lat złozyłam wniosek od wcześniejsza emeryture i znów , niespodzianka ...zmiana zasad Miałam pare odłozonych grosikóa i ...zaczęłam handlowac odzieżą uzywana na rynku.Miodu nie było, ale było na zycie i opłaty, skromniutko.Dzisiaj jestem juz od trzech lat na ,,zasłuzonej,, skromniutkiej emeryturze,Nie narzekam, dorabiam handlując w miesiacach letnich czym sie da.Pozdrawiam wszystkich i zycze wytrwania.WESOŁYCH??SWIAT Ewa
    ... zobacz więcej
  • 17:20:45, 25-12-2012 emka46

    Brawo dla Ciebie!!!
    Miałam podobne problemy, wszystkie przepisy wyprzedzały mnie o krok ale jakoś dotrwałam do emerytury.
    Teraz jest ok.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy