Strona głównaPracaStart rekrutacji w ramach projektu „Aktywny emeryt"

Start rekrutacji w ramach projektu „Aktywny emeryt"

Rozpoczął się proces rekrutacji do udziału w projekcie „Aktywny emeryt". Projekt ma na celu utrzymanie aktywności zawodowej pracowników powyżej 50. roku życia poprzez podniesienie świadomości i wiedzy w zakresie korzyści płynących z pozostawania aktywnym zawodowo na rynku pracy.
W ramach usługi przeszkolonych zostanie 1250 pracowników małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w wieku okołoemerytalnym, którzy ukończyli co najmniej 50 lat. Projekt realizowany będzie w trzech województwach: małopolskim, śląskim oraz podkarpackim i potrwa do grudnia 2013 roku.

Według danych EUROSTATU w roku 2010 odsetek Polaków aktywnych zawodowo po 50-tym roku życia wyniósł zaledwie 34%, podczas gdy średni wskaźnik dla krajów Unii Europejskiej to ponad 46% .

fot. Firma 2000W czym można upatrywać przyczyny takiego stanu rzeczy? Głównymi przeszkodami w dłuższym utrzymaniu na rynku pracy osób w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym jest nie do końca stabilny i korzystny system prawny w Polsce oraz dotyczące ludzi starszych występujące zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Stereotypowe postrzeganie osób po 50-tym roku życia powoduje powstawanie nierówności społecznych oraz marginalizację z życia społecznego.

niejednokrotnie zapominają, że starsi pracownicy mają szereg niezwykle cennych zalet, takich jak doświadczenie zawodowe, umiejętność dobrej oceny skutków, lojalność, motywacja, dyspozycyjność, odpowiedzialność, stabilność emocjonalna.

W ramach projektu w trzech wybranych województwach (małopolskim, śląskim, podkarpackim) zostaną zrealizowane szkolenia z zakresu kompetencji miękkich, obejmujące m.in. następujące zagadnienia:
  • praca zespołowa,
  • planowanie i organizacja,
  • umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków zewnętrznych,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • networking,
  • zakładanie działalności gospodarczej (podstawy prawne działalności gospodarczej i możliwe formy jej prowadzenia, rejestrowanie firmy, podatki i ubezpieczenia w ramach własnej działalności gospodarczej, rozpoznawanie rynku, źródła informacji o możliwościach uzyskania wsparcia na prowadzenie i rozwój firmy itp.).
Województwa objęte projektem szkoleniowym zostały wyłonione w drodze szczegółowej analizy, biorącej pod uwagę m.in.: wskaźnik PKB (województwa: powyżej 10% PKB, między 5-10% PKB, poniżej 5% PKB), liczbę ludzi po 50. roku życia, w tym odsetek osób 50+ aktywnych zawodowo, ilość miejsc pracy, poziom bezrobocia, ilość przedsiębiorstw itp.

Jak pokazują doświadczenia innych krajów, problemy związane z ludzi starszych i potrzeba zatrudniania tychże osób dotyczą przede wszystkim państw szybko rozwijających się. Związek procesu starzenia się społeczeństwa z poziomem wzrostu gospodarczego wpłynął na politykę spójności Unii Europejskiej oraz wytyczne dotyczące funduszy strukturalnych.

Strategia lizbońska wskazuje wyraźnie, że deficyt zatrudnienia w grupie wiekowej 55-65 lat osłabia tempo wzrostu gospodarczego i przyczynia się do społecznego wykluczenia wielu osób. Intencją obecnie rządzących państwem jest zwiększenie w ciągu najbliższych 10 lat zatrudnienia wśród osób w wieku okołoemerytalnym do 50%. Obecnie następują bardzo powolne zmiany w sposobie widzenia pracowników w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym, jednak poziom aktywności zawodowej w Polsce jest wciąż niezadowalający w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

fot. Firma 2000


- Większość polskich pracodawców ma duże opory przed zatrudnianiem ludzi w wieku emerytalnym i okołoemerytalnym. Główne trudności to stereotypy dotyczące osób starszych, a także system zabezpieczenia społecznego, skłaniający do wcześniejszego wycofania się z rynku pracy. Mamy nadzieję, że nasze szkolenia staną się dla przedsiębiorców i pracowników cennym źródłem wiedzy i pomogą przy poszukiwaniu pracy, zakładaniu własnej działalności gospodarczej oraz pozytywnie wpłyną na samoocenę uczestników. Niska aktywność zawodowa osób po 50. roku życia niesie ze sobą zagrożenie, że za 20 lat pracująca mniejszość Polaków będzie utrzymywać niepracującą większość. Dlatego niezbędne jest nie tylko podnoszenie kwalifikacji pracowników, lecz także zwiększanie świadomości opisanej sytuacji wśród pracodawców. Liczymy na to, że w ciągu trwania projektu uda się uświadomić pracodawcom, jakie korzyści niesie zatrudnianie osób w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym, a tym samym systematycznie zwiększy się ilość osób aktywnych zawodowo w wieku 50+ w naszym kraju - podkreśliła Anna Świebocka-Nerkowska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Usługa szkoleniowo-doradcza realizowana jest na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:54:35, 28-07-2012 jorguś

    Ja, nie mieszkam na księżycu ale w Polsce kraju gdzie nie ma pracy dla ludzi w średnim wieku,a co dopiero w wieku 55+lub 60+i takie ble ble w postaci Programów Europejskich to poprostu wyłudzanie peniędzy z programów UE.
  • 13:25:32, 22-05-2013 lalka sąsiadka

    Ja też nie mieszkam na księżycu... Twierdzę, że temat"Start rekrutacji w ramach projektu "Aktywny emeryt" jest wskazany,zwłaszcza dla emerytów, którzy odeszli lub odchodzą na emerytury jeszcze w wieku produkcyjnym. Najpierw jednak należy zmienić Prawo Pracy i RZĄD...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy