Strona głównaPracaStarsi pracownicy zdrowsi od młodych

Starsi pracownicy zdrowsi od młodych

Do interesujących wniosków prowadzi lektura wyników badań, jakie opublikował ostatnio australijski ubezpieczyciel zdrowotny Australian Health Management. Po raz kolejny okazało się bowiem, że stan zdrowia pracowników przekłada się bezpośrednio na ich skuteczność w realizacji obowiązków służbowych. Co ciekawe, nie potwierdziła się natomiast obiegowa opinia, jakoby osoby starsze były w pracy mniej wydajne od swoich młodszych kolegów.
Pomiarowi tzw. współczynnika obniżenia efektywności pracy poddano 2000 pracowników z 10 australijskich korporacji. Wnioski są co najmniej zaskakujące - najgorzej wypadły bowiem osoby mające mniej niż 35 lat. Ich efektywność zawodowa jest obniżona aż o 19 procent z powodu alergii, astmy, depresji, częstych bólów głowy oraz obowiązków wynikających z opieki nad dziećmi. Korzystniej zaprezentowały się natomiast osoby pomiędzy 35 a 54 rokiem życia - w ich przypadku wydajność pracy jest zwykle obniżona o 15-16 procent. Najlepiej pod tym względem wypadają jednak seniorzy - spadek zawodowej efektywności u osób powyżej 55 roku życia nie przekracza 13 procent.

Na podstawie własnych doświadczeń AHM stwierdził również, że wdrożenie choćby półrocznych programów zdrowotnych może zmniejszyć wysokość roszczeń klientów o prawie połowę. Wnioski dla prywatnych ubezpieczalni są więc oczywiste - zamiast ograniczać się do biernego rekompensowania strat poszkodowanym pracownikom, lepiej zawczasu zatroszczyć się o poprawę ich zdrowia i jakości życia.

Podobną politykę powinni zresztą prowadzić również sami pracodawcy. Badania potwierdziły bowiem, że osoby mające problemy zdrowotne są w pracy znacznie mniej wydajne niż ich zdrowi koledzy. Programy ograniczające potencjalne zagrożenia dla zdrowia personelu, okazują się zatem być niezwykle skuteczną inwestycją stymulująca wzrost wydajności przedsiębiorstwa. Za szczególnie opłacalne uznano zwłaszcza wspieranie pracowników w ich zmaganiach z nadwagą, stresem, nadciśnieniem, cholesterolem, brakiem ćwiczeń i paleniem papierosów.

Jakub Parnes / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy