Strona głównaPracaStarsi pracownicy atrakcyjni dla firm

Starsi pracownicy atrakcyjni dla firm

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wyjazd tak wielu młodszych pracowników do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, sprawił, że polscy pracodawcy odczuli brak osób do pracy. Zatrudnianie ludzi co najmniej w średnim wieku przestaje być ewenementem w naszym kraju. „Osoby po czterdziestce to najlepsi pracownicy, bo nie wyjadą do Londynu i nie pójdą na urlop macierzyński”, twierdzi Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady nadzorczej ZUS i szef Centrum im. Adama Smitha.
Obecnie w naszym kraju aktywnych zawodowo jest jedynie 28% osób po 55- tym roku życia, podczas gdy średnia dla całej UE to 50%. „Starsi pracownicy mogą być dla pracodawcy mniej atrakcyjni ze względu na słabą znajomość języków obcych czy obsługi komputera, ale z powodzeniem znajdują pracę na wymagających mniejszych kwalifikacji stanowiskach”, mówi Alicja Olszewska z agencji Randstand.

Osoby po czterdziestym roku życia najłatwiej znajdują pracę w supermarketach, restauracjach i call- center. Ponadto, starsi pracownicy wygrywają z młodszym pokoleniem wszędzie tam, gdzie docenia się doświadczenie. „W takiego pracownika nie trzeba dużo inwestować. Ma już doświadczenie i często nie trzeba go dodatkowo szkolić”, wyjaśnia Gwiazdowski. Inny aspekt, dla którego osoby w takim wieku chętnie są zatrudniani to elastyczność i dyspozycyjność. „Obserwujemy, że osoby po czterdziestce są chętne do pracy w restauracji, a nawet przekwalifikowania, jeśli to konieczne”, mówi Paweł Miłoszewski, dyrektor personalny firmy AmRest.

Kolejnym profitem, jaki pracodawcy odnajdują w zatrudnianiu osób starszych to refundacja kosztów Firma, która przyjmie do pracy osobę po 50- tym roku życia będącą zarejestrowaną w urzędzie pracy, może otrzymać zwrot nawet do 50% kwoty wynagrodzenia tego pracownika. Ponadto, urząd oddaje pracodawcom połowę kwot wydanych na składki rentowe i emerytalne, w całości zaś pokrywa koszty składki wypadkowej.

„To są ludzie, którzy dostali drugą szansę i chcą jak najdłużej pracować, a nie odchodzić na wcześniejszą emeryturę”, mówi Gwiazdowski o osobach, które otrzymały pracę w wieku powyżej 40 lat po czasowym bezrobociu.

Joanna Papiernik / Gazeta Wyborcza

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy