Strona głównaPracaRusza Ogólnopolska Kampania Społeczna "W trosce o zdrowie"

Rusza Ogólnopolska Kampania Społeczna "W trosce o zdrowie"

Rozpoczyna Ogólnopolską Kampanię Społeczną poświęconą problematyce odpowiedzialności pracodawców za opiekę zdrowotną pracowników współorganizowana m. in. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.
Odpowiedzialność pracodawców za zdrowie pracowników w sensie prawnym reguluje Kodeks Pracy. Okresowe i kontrolne badania „kodeksowe” nie mają jednak wiele wspólnego z możliwością diagnozowania ogólnego stanu zdrowia pracowników, a samo oferowanie pracownikom pakietów medycznych nie jest wystarczającą motywacją do korzystania z regularnej profilaktyki badawczej. Liczne badania wskazują, że Polacy nadal nie lubią się badać, a troskę o zdrowie pojmują jako leczenie, a nie zapobieganie chorobom. Straty gospodarcze spowodowane zaniedbaniami w zakresie profilaktyki można liczyć w miliardach złotych, a choroby cywilizacyjne typu cukrzyca czy schorzenia kręgosłupa to większe zagrożenie dla ekonomii globalnej, niż strajki czy poważna recesja. Popularyzacja i upowszechnienie profilaktyki opieki medycznej jest dużym problemem społecznym i jednocześnie wyzwaniem dla nas wszystkich.

Opieka medyczna oferowana przez pracodawców staje się standardem w grupie przedsiębiorstw dbających o swój dobry wizerunek i to niezależnie od wielkości organizacji. Jest jednym z najbardziej cenionych przez pracowników elementem pakietu wynagrodzenia pozafinansowego. Jednocześnie wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej przez PSZK na próbie 280 pracowników wskazują, że 85% ankietowanych przynajmniej raz w ciągu ostatnich trzech lat mimo zwolnienia lekarskiego wykonywała swoje obowiązki zawodowe, 75% ukrywa przed pracodawcą swoje problemy zdrowotne, a aż 67% twierdzi, że pracodawcy niechętnie i podejrzliwie patrzą na absencję chorobową. 97% ankietowanym zdarzyło się pracować pomimo grypy.

„W sferze deklaracji każdy z pracodawców podkreśla działania podejmowane w trosce o zdrowie pracowników i w zgodzie z prawem. W praktyce bywa różnie. Coraz większa ilość zleceń, ogólny wzrost gospodarczy i brak rąk do pracy sprawiają, że na chorowanie nie ma czasu. Również pracownicy reagują i leczą swoje choroby dopiero wtedy, kiedy poważnie przeszkadzają im w funkcjonowaniu i normalnej aktywności zawodowej.” mówi Piotr Palikowski, dyrektor generalny PSZK.

Podczas kampanii poruszane będą również tematy związane z wypaleniem zawodowym, opieką psychologiczną w miejscu pracy, efektywnością pracy, metodami motywowania pozafinansowego pracowników.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy