Strona głównaPracaOgólnopolski konkurs Praktyki przyjazne pracownikom 50+

Ogólnopolski konkurs Praktyki przyjazne pracownikom 50+

Trwa pierwszy ogólnopolski konkurs „Praktyki przyjazne pracownikom 50+" organizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w ramach programu „Zysk z dojrzałości". Celem konkursu jest promocja dobrych praktyk zarządzania wiekiem wśród polskich przedsiębiorców i instytucji rynku pracy.
Akademia Rozwoju Filantropii wspólnie z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w ramach programu „Zysk z dojrzałości", ogłosiła pierwszy ogólnopolski konkurs „Praktyki przyjazne pracownikom 50+". Głównym założeniem przedsięwzięcia jest promocja dobrych praktyk zarządzania wiekiem wśród polskich przedsiębiorców i instytucji rynku pracy.

„Celem podejmowanych przez nas działań jest zmiana nastawienia pracodawców wobec pracowników 50+ oraz uczenie ich, jak najlepiej wykorzystać potencjał tej grupy wiekowej.
W Polsce wprowadzenie takich rozwiązań jest niezbędne, bo mamy dramatycznie niski poziom aktywności zawodowej osób po 50-tym roku życia"- podkreśla Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Konkurs „Praktyki Przyjazne Pracownikom 50+" jest realizowany w podziale na dwie kategorie: „Praktyki pracodawców przyjazne pracownikom 50+" oraz „Praktyki pośrednictwa pracy i szkoleń na rzecz osób 50+". Zgłoszenia mogą składać zarówno firmy jak i instytucje publiczne, organizacje pozarządowe prowadzące działalność z zakresu pośrednictwa pracy, szkoleń i doradztwa, zarejestrowane w Polsce. Zgłoszenia zostaną ocenione przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzą: Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, dr Agnieszka Chłoń - Domińczak, była wiceminister pracy i polityki społecznej, odpowiedzialna za reformę emerytalną, Witold Orłowski, główny doradca PricewaterhouseCoopers, Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Grzegorz Turniak, prezes BNI Polska.

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej ważne jest, aby mówić o problemach osób 50+
i uświadamiać społeczeństwu oraz rządzącym konieczność wsparcia ich w przezwyciężaniu trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się duży odsetek tej populacji. Oprócz aktywizowania i zachęcania grupy 50+ do pozostawania na rynku pracy, trzeba też przygotować rynek i pracodawców do utrzymania w zatrudnieniu pracowników w tej grupie wiekowej. Jednym z najskuteczniejszych sposobów przekonywania pracodawców do zatrudniania osób 50+ są dobre praktyki czyli przykłady tych firm, które to robią, z pożytkiem dla pracowników i pracodawców. Stąd też w wielu krajach organizowane są - podobne do działań podjętych przez Akademię Rozwoju Filantropii - konkursy na praktyki przyjazne pracownikom 50+, np. konkursy organizowane przez Employers Forum on Age w Wielkiej Brytanii czy AARP w Stanach Zjednoczonych.

Employers Forum on Age (EFA) przyznało w lutym nagrody dla firm, wdrażających rozwiązania sprzyjające zatrudnieniu starszych pracowników. Założona w 1996 roku EFA jest niezależną siecią pracodawców, którzy doceniają wartość wieku pracowników. Organizacja także stara się wpływać na biznes, politykę i związki zawodowe. Nagradzane praktyki z zakresu strategii personalnych dotyczą wielu aspektów zarządzania i pracy w organizacji. Od ustaleń dotyczących czasu pracy, poprzez system szkoleń, edukacji, po programy profilaktyki zdrowotnej i przygotowania do emerytury.
Joanna Tokarz, koordynator programu „Zysk z dojrzałości" dodaje: „Zarządzanie wiekiem jest działaniem uwzględniającym indywidualne potrzeby pracowników, mające na celu motywację personelu do jak najdłuższego pozostania w firmie i identyfikacji z jej celami i pracą. Stąd powinno ono być spójne z wartościami firmy, jej wizją i strategią. W dużej mierze każda organizacja powinna wypracować własną drogę i sposób wdrażania zarządzania wiekiem. Istnieją jednak sprawdzone narzędzia i rozwiązania, które można dopasowywać i z powodzeniem „importować" do swoich indywidualnych strategii."

W wielu krajach wprowadzenie dobrych praktyk spowodowało wzrost wydajności pracowników oraz pełne wykorzystanie ich potencjału z korzyścią dla pracodawców. Nastąpił także spadek absencji pracowniczych oraz zredukowanie wcześniej występujących chorób wśród zatrudnionych osób. Znacznie wzrosło zaangażowanie pracowników w pełnione przez nich obowiązki. Przedsiębiorstwa zaczęły być lepiej postrzegane na rynku, jako firmy dbające o swych pracowników. Firmy te wciąż przyciągają chętnych kandydatów do pracy, a co najważniejsze potrafią zatrzymać dotychczas zatrudnione osoby.


Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 30 września 2009 roku. Szczegóły dotyczące regulaminu konkursu oraz formularze wniosku zgłoszeniowego dostępne są na stronie internetowej .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy