Strona głównaPracaJak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy?

Wyszukiwanie ofert na portalach pracy wydaje się prostą sprawą, jednak nie do końca jest taką w praktyce. Łatwo przeoczyć ogłoszenie, które może okazać się dla nas tym najlepszym, a przez to ograniczyć swoje szanse na znalezienie pracy. Jak uniknąć błędów w wyszukiwaniu i jak szukać efektywniej?
Jak skutecznie szukać pracy?  [© Pixsooz - Fotolia.com] Rynek podlega nieustannym zmianom, a wraz z nim ewoluują narzędzia pomagające znaleźć pracę. Tak jak kiedyś oczywistym działaniem byłoby sięgnięcie po drukowaną gazetę, dziś równie oczywiste wydaje się włączenie komputera i skorzystanie z Internetu. Jego umiejętne wykorzystanie nie jest jednak takie proste, a nieznajomość przeszukiwania sieci może ograniczyć dostęp do najciekawszych ofert.

Podstawowym, najbardziej popularnym sposobem jest sięgnięcie po serwisy z ofertami pracy i przeglądanie dostępnych tam ofert pod kątem konkretnej branży i lokalizacji, np. w branży IT na terenie Warszawy, lub z obszaru produkcji w województwie małopolskim. W ten sposób dokonujemy też samodzielnego przeglądu lokalnego rynku pracy, zdobywając wiedzę na temat zawodów, na które jest w chwili obecnej największe zapotrzebowanie. Kto wie, czy uzyskane w ten sposób informacje, nie pokażą nam nowych możliwości. To jednak tylko jeden ze sposobów.

– Osobom przez Internet doradzałabym uważne podejście do tematu i szukanie na różne sposoby, co zapewni dostęp do większej liczby ogłoszeń i pomoże znaleźć te najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań – komentuje Katarzyna Świderska z firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup. – W zależności od potrzeb, wyniki wyszukiwania można dodatkowo zawęzić określając preferowana przez nas formę zatrudnienia, poziom stanowiska, wymagany język, czy też zarobki brutto. Przy zaznaczaniu znajomości języka lub oczekiwanych zarobków, radziłabym jednak zachować ostrożność. Może zdarzyć się, że osoba wstawiająca ogłoszenie na portal zaznaczy nie wszystkie możliwe opcje. Wtedy oferta, która mogłaby nas zainteresować po prostu się nie pojawi. Selekcja po wynagrodzeniu też może okazać się ryzykowna. Ogranicza dostęp do części gorzej wycenianych ofert, tymczasem w praktyce, nasza kandydatura może okazać się na tyle interesująca, że pracodawca zdecyduje się ostatecznie umówić z nami na wynagrodzenie wyższe, niż planowa – dodaje przedstawiciel ManpowerGroup.

Nie tylko portale rekrutacyjne

By zwiększyć swoje szanse, nie ograniczajmy się też tylko do popularnych portali z ofertami pracy. Wiele ciekawych ogłoszeń można znaleźć na serwisach należących do agencji zatrudnienia lub firm doradztwa personalnego. Umożliwiają one również pozostawienie swojego CV rekruterom, którzy poszukują osób na różne stanowiska i do różnych branż na terenie całej Polski. Innym źródłem jest odwiedzanie serwisów branżowych, docierających do pracodawców i kandydatów z określonej branży.

Przy poszukiwaniu ofert pracy nie należy zapominać także o popularnej wyszukiwarce, jaką jest Google. Wystarczy wpisać do niej słowa kluczowe, które są charakterystyczne dla ofert umieszczanych na portalach. Mogą to być nazwy stanowisk, ale też programy wykorzystywane w danym zawodzie (np. SAP), metodologii (np. LEAN), czy oprogramowania (np. Oracle). W skutek tego wyszukamy ogłoszenia, które te hasła zawierają. Dzięki takiemu rozwiązaniu dowiemy się też na jakich stanowiskach możemy wykorzystać posiadane już przez nas umiejętności. Pamiętajmy jednak o zaznaczeniu niezbyt odległego okresu czasu, by wyselekcjonować tylko te aktualne oferty.

Uzupełnieniem poszukiwań jest korzystanie z serwisów będących agregatorami ofert, jak np. Jooble.com.pl. Ich celem jest gromadzenie ogłoszeń z całego Internetu, również serwisów zagranicznych, z tym zastrzeżeniem, że oferty pojawiają się na nich z pewnym opóźnieniem w stosunku do bazowych portali pracy.

Serwisy społecznościowe

Cennym źródłem ofert pracy są też serwisy społecznościowe dedykowane tematowi rynku pracy, czyli polski Goldenline.pl i międzynarodowy LinkedIn.com. Coraz więcej ofert znaleźć można także na serwisach, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z zupełnie innym obszarem, czyli np. na Facebook.pl. Można znaleźć na nim m.in. zamknięte grupy, na których zamieszczane są oferty - np. grupa dla branży wydawniczej. Coraz częściej także sami pracodawcy oraz znane agencje zatrudnienia zamieszczają informacje o dostępnych wakatach właśnie na swoich profilach na Facebooku.

Pamiętaj, aby wszystkie źródła, które poznałeś, odwiedzać jak najczęściej, a najlepiej codziennie - im szybciej wyślesz aplikację, tym większa szansa na powodzenie. Korzystając z wielu narzędzi warto też unikać dublowania swojej kandydatury. W ocenie czy nie zostało już wysłane na dane stanowisko poprzez inny serwis, pomoże spisywanie ofert, na które aplikowaliśmy. Starajmy się też zapamiętać te wybory. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest odebranie telefonu od rekrutera, nie wiedząc której z ofert dotyczy rozmowa.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X