Strona głównaPracaJak nie pisać CV?

Jak nie pisać CV?

CV i list motywacyjny to dwa podstawowe dokumenty aplikacyjne. Powinny być napisane tak, aby skłonić potencjalnego pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety, często zdarza się tak, że sami grzebiemy swoje szanse na dobrą pracę robiąc proste błędy przy tworzeniu aplikacji.
Jak nie pisać CV? [© Olivier Le Moal - Fotolia.com] Najczęstsze z nich to:

1. Błędy ortograficzne. Kwestia niby banalna i – wydawałoby się – rzadko spotykana. Niestety, okazuje się, że popełniamy je dość często, a błąd ortograficzny w aplikacji na pewno zdyskwalifikuje nas w oczach pracodawcy - nawet mimo posiadanych wysokich kwalifikacji.

2. Mało czytelna i zbyt obszerna forma. Osoba zajmująca się rekrutacją poświęca naszej aplikacji na ogół tylko kilka minut. Jeśli CV jest napisane mało czytelnie czy jest zbyt obszerne zostanie prawdopodobnie odrzucone. Źle widziane są także wszelkie udziwnienia i zbyt jaskrawe kolory – ważne informacje należy wyróżnić, ale lepiej zrobić to za pomocą wytłuszczonej czy większej czcionki.

3. Koloryzowanie. Wiadomo, że każdy z nas chce przedstawić się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony, jednak opisywanie zalet i umiejętności, których nie posiadamy szybko obróci się przeciwko nam. Dotyczy to głównie naszych umiejętności językowych, ale także obsługi np. programów komputerowych czy specjalistycznych urządzeń. Równie niewłaściwa jest zbytnia skromność: pamiętajmy, że każda dodatkowa umiejętność zwiększa nasze szanse na otrzymanie upragnionej posady.


4. Niewłaściwe zdjęcie. Choć trudno w to uwierzyć osoby zajmujące się rekrutacją opowiadają o dołączanych do aplikacji zdjęciach z wakacji nad morzem, lub… w niekompletnym stroju. Zdjęcie dołączone do dokumentów aplikacyjnych nie musi spełniać takich wymagań, jak np. do paszportu, ale musi być aktualne i wyraźne. Zdjęcia z rodzinnych albumów (nawet te jnajlepsze) zachowajmy na inne okazje…

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X