Strona główna Praca Artykuły

Czy polscy pracownicy się dokształcają?

© nyanza - Fotolia.comPracodawcy, poszukując nowych pracowników, stopniowo zwiększają wymagania. Kandydaci szukają więc nowych dróg podniesienia swoich kwalifikacji. Jakie umiejętności są w cenie? Według danych ESKK, Polacy najchętniej sięgają po kursy językowe, zawodowe (m.in. kursy księgowe) oraz – co ciekawe – komputerowe. Umiejętności informatyczne na rodzimym rynku pracy, choć cenione, nie są bowiem aż tak powszechne.

więcej »

Odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy

© VIPDesign - Fotolia.comKryzys finansowy, który dotknął większość państw, zmusza niektórych pracodawców do szukania oszczędności. Zazwyczaj cięcie kosztów odbywa się poprzez zwolnienia pracowników. W ten sposób przedsiębiorcy starają się polepszyć kondycję finansową firmy, często za cenę straty dobrych, doświadczonych pracowników, mogących faktycznie przyczynić się do polepszenia ich sytuacji finansowej. Wiele zwolnień odbywa się niezgodnie z przepisami. Pytanie, czy taki pracownik może ubiegać się o odszkodowanie za nieuczciwe zachowanie pracodawcy.

więcej »

Pracoholizm - jak rozpoznać problem

© auremar - Fotolia.comZnaczną część życia spędzamy w pracy. Jedni z większą, inni z mniejszą przyjemnością, ale zawsze doświadczając satysfakcji, o ile wypłata pozwala na opłacenie rachunków i realizację stawianych sobie celów. Sytuacja staje się alarmująca, gdy poza aktywnością zawodową trudno wskazać jakiekolwiek cele...

więcej »

Co piąty Polak na państwowej posadzie

© apops - Fotolia.comPolski sektor publiczny zatrudnia ok. 3,5 mln osób, co stanowi ponad 21,6 procent ogólnej liczby pracujących w Polsce - wynika z analizy opracowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji założonej przez Leszka Balcerowicza. Odsetek ten jest znacznie większy niż np. w Niemczech (14,8%) czy Hiszpanii (16,7%), ale mniejszy niż np. w Danii (34,8%).

więcej »

Związki zawodowe: nieefektywne ale potrzebne

© Sandra Gligorijevic - Fotolia.comStopień uzwiązkowienia jest w Polsce niewielki, do związków zawodowych należy zaledwie sześciu na stu dorosłych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jedna trzecia zatrudnionych deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie działają związki zawodowe, ale większość do nich nie należy. Tylko jedna siódma pracowników przedsiębiorstw, w których są związki zawodowe, ocenia ją pozytywnie. Także na poziomie krajowym skuteczność działania związków zawodowych postrzegana jest nie najlepiej, nawet przez przeważającą część tych, którzy do nich należą. Wśród Polaków przeważa jednak przekonanie, że działalność związków jest korzystna dla kraju, a ich wpływ na politykę powinien być większy niż jest obecnie.

więcej »

Praca do 67 roku życia. Sejm przyjął ustawę emerytalną

© LE image - Fotolia.comSejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym - na ich mocy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został podwyższony i zrównany do 67 lat.

więcej »

Sondaż: z pracą będzie gorzej

© lichtmeister - Fotolia.comPolacy pesymistycznie oceniają sytuację na krajowym rynku pracy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Większość badanych uważa również, że w rejonie ich miejsca zamieszkania trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę lub, że nie ma jej wcale. Na problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy zwracają uwagę przede wszystkim mieszkańcy województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, natomiast największe obawy przed bezrobociem towarzyszą pracownikom z województwa podlaskiego.

więcej »

Ranking polskiego zaufania: strażak kontra polityk

© jelwolf - Fotolia.comPolacy największym zaufaniem darzą strażaków i pilotów oraz lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów - wynika z badania European Trusted Brands. Względem ubiegłego roku zaufanie Polaków do przedstawicieli różnych zawodów niemal się nie zmieniło. Najmniej ufamy politykom, sprzedawcom samochodów i piłkarzom.

więcej »

Zawodowa deregulacja: łatwiej będzie zostać adwokatem, przewodnikiem czy taksówkarzem

© corepics - Fotolia.comPolska jest rekordzistą Europy w ograniczaniu dostępu do pracy - obecnie regulacji podlega aż 380 zawodów. Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy ma ułatwić dostęp do 49 zawodów, których wykonywanie wiąże się obecnie z barierami - od administracyjnych po ekonomiczne (kosztowne szkolenia i kursy, egzaminy państwowe). Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło już prace nad następnym projektem ustawy, który ułatwiłby dostęp do kolejnych 180 zawodów.

więcej »

Nowy rynek pracy - wyzwania dla seniorów

© Monkey Business - Fotolia.comNiegdyś pracownicy byli niemal zachęcani do wcześniejszej emerytury - mieli do dyspozycji „znośne" emerytury i mogli oddawać się hobby czy opiece na wnukami. Argumentowano bowiem, że im wcześniej zrezygnuje się z aktywności zawodowej, tym wcześniej młodzi wejdą na rynek pracy na to „zwolnione miejsce". Czasy zmieniły się jednak diametralnie, dziś trzeba pracować dłużej, a to oznacza konieczność dostosowania miejsc pracy do starzejącej się populacji.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17]


Polecamy eGospodarka.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Akademia Pełni Życia Pola Nadziei Oferty pracy