Strona główna Praca Artykuły

Telepraca w Polsce

© nyul - Fotolia.comJak podaje Gazeta Wyborcza, w Stanach Zjednoczonych i Europie na telepracę zdecydowało się po około 40 milionów osób. Jeśli chodzi o stary kontynent, to najwięcej pracowników na odległość notuje się w krajach skandynawskich, tak zatrudniona jest tam prawie co piąta osoba. Polska jest w tej dziedzinie daleko w tyle, w naszym kraju taką pracę ma jedna osoba na sto!

więcej »

Dyskryminacja na rynku pracy

© SV Art - Fotolia.comNajbardziej dyskryminowanymi grupami społecznymi na rynku pracy są osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni - wynika z ankiety portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Ankieta została przeprowadzona w ramach II edycji akcji "Pracodawcy dla aktywizacji", mającej zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.

więcej »

Jak uczynić wiek sojusznikiem w staraniach o pracę?

© Olivier Le Moal - Fotolia.com„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.

więcej »

Czy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej?

© Alekss - Fotolia.comW połowie lat 60- tych ubiegłego wieku średni wiek przechodzenia mężczyzn na emeryturę w USA to 66 lat. Dziś to 63 lata, a zmieniły się czynniki wpływające na wysokość emerytury, społeczeństwo się starzeje, zaczyna brakować siły roboczej, ludzie żyją coraz dłużej. Jeśli Amerykanie (ale nie tylko oni) nie chcą, aby ich dochody drastycznie zmniejszyły się, muszą wydłużyć czas pracy, wrócić co najmniej do systemu powszechnego w latach 60- tych. Kluczowym zagadnieniem jest jednak pytanie czy stan zdrowia pracowników pozwoli im na dłuższe wykonywanie obowiązków zawodowych.

więcej »

O czym warto pamiętać pisząc CV

© Bruce Shippee - Fotolia.comPo kliku latach nieobecności na rynku pracy chcesz powrócić do aktywności zawodowej? Przeglądasz ogłoszenia, zgłaszasz swoją kandydaturę, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów? Boisz się, że Twój wiek odstrasza pracodawców. Czytając poniższy tekst dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby Twoje CV stało się atutem podczas procesu rekrutacji.

więcej »

50 plus - czas na własny biznes?

© Junial Enterprises - Fotolia.comPomimo widocznej poprawy na rynku pracy w Polsce, osoby nie będące emerytami, ale nie mogące się też nazywać już młodzieżą, mają problemy ze znalezieniem pracy. W takiej sytuacji warto pomyśleć o własnym biznesie. Ci, którzy nie chcą nas zatrudnić z dużym prawdopodobieństwem zechcą kupić od nas to co robimy.

więcej »

Polska się starzeje

© gunnar3000 - Fotolia.com„Przyczyny tkwią w dramatycznym spadku przyrostu naturalnego w ostatnich 25 latach (choć w 2006 r. pierwszy raz od 6 lat liczba urodzeń przewyższyła liczbę zgonów), jednak z uwzględnieniem migracji bilans jest ujemny - liczba ludności zmniejszyła się”, przyznaje Józef Oleński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Obawy o negatywny wpływ zmian demograficznych na naszą gospodarkę są uzasadnione.

więcej »

UE chce zwiększenia zatrudnienia osób powyżej 55 roku życia

z© Artshot - Fotolia.comChociaż z raportów Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia wynika, iż bezrobocie w krajach członkowskich spada, statystyki nie są optymistyczne dla wszystkich państw i wszystkich grup wiekowych. Dokumenty, które będą jednym z głównych tematów dyskusji podczas marcowego szczytu EU zawierają ocenę realizacji głównych założeń tzw. "Komisji Lizbońskiej". Ponieważ niektóre z państw członkowskich borykają się z problemem starzenia atrspołeczeństwa, jednym z postanowień było zwiększenie zatrudnienia osób po 55- tym roku życia.

więcej »

Ageizm jest... kosztowny

© Pix by Marti - Fotolia.comW ostatnim czasie polityka Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji, w tym tej ze względu na wiek, została znacząco rozwinięta. Przestrzeganie zasad równego traktowania uznano za jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jakiemu powinny sprostać państwa europejskie.

więcej »

Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse

© ArTo - Fotolia.comZ badań naukowców wynika jednoznacznie, iż polskie społeczeństwo starzeje się. Wzrasta średnia długość życia, a liczba urodzeń jest nadal bardzo niska. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w strukturze polskiego społeczeństwa zapewnienie godnych warunków społeczno- ekonomicznych ludziom w średnim wieku powinno być jednym z priorytetów państwa. Jednym ze sposobów na to jest aktywizacja zawodowa osób po 50-tce. Inicjatywą taką jest program „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”. Realizacji projektu podjęła się Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a środki na jego sfinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

więcej »

Strony : [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Poradnik-zdrowia.pl Umierać po ludzku EWST.pl Oferty pracy