Strona głównaPracaRynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse

Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse

Z badań naukowców wynika jednoznacznie, iż polskie społeczeństwo starzeje się. Wzrasta średnia długość życia, a liczba urodzeń jest nadal bardzo niska. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w strukturze polskiego społeczeństwa zapewnienie godnych warunków społeczno- ekonomicznych ludziom w średnim wieku powinno być jednym z priorytetów państwa. Jednym ze sposobów na to jest aktywizacja zawodowa osób po 50-tce. Inicjatywą taką jest program „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”. Realizacji projektu podjęła się Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a środki na jego sfinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Rynek pracy  a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse [© ArTo - Fotolia.com] Celem projektu jest analiza sytuacji osób bezrobotnych 50+ na rynku pracy – oczekiwań, motywacji, możliwości zatrudnienia i dokształcania, a także dostępnego wsparcia ze strony instytucji publicznych i prywatnych, organizacji pozarządowych i polityki rządu.

Pierwsza faza projektu to dokładna analiza potrzeb pozostających bez pracy osób po 50-tym roku życia. Przeprowadzanie takiej analizy ułatwi dostosowanie możliwego wsparcia do oczekiwań społeczeństwa.
Projekt rozpoczął się w październiku 2006 roku, a jego zakończenie planowane jest na grudzień 2007, w tym czasie poza wspomnianymi wyżej badaniami rynku przewidziane są konferencje w miastach takich jak: Kraków, Poznań, Gdańsk, Lublin, Wrocław. Opublikowany zostanie też raport zwierający zestawienie wyników przeprowadzonych badań.

Podsumowaniem projektu będzie ogólnopolska konferencja zorganizowana w Warszawie w listopadzie 2007 roku. W konferencji wezmą udział zagraniczni goście prezentujący kampanie na rzecz zatrudnienia osób po 50- tym roku życia w innych krajach Unii Europejskiej.

Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia można zadać pytanie o jego zasadność. Tu z pomocą przychodzą naukowcy, którzy obliczyli, iż w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W 2004 r. osiągnął on w Polsce 26,2%., podczas gdy średnia dla UE wynosiła - 40%, a dla USA - aż 60%. Z kolei w Polsce średni wiek przechodzenia na emeryturę wynosił w tym samym roku 56 lat. (dane Eurostatu i MgiP).

Bardzo ważny jest też fakt wydłużania się życia polskiego społeczeństwa, Polki żyją przecięte 78, Polacy 70 lat. Konsekwencją tego, iż dłużej żyjemy jest dłuższe przebywanie na emeryturze, lub rencie, a taka sytuacja nie jest dobra ani dla bezrobotnych, ani dla rozwoju państwa.
 
Strony : 1 2

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy