Strona głównaPracaRynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse strona 2 / 2

Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse

strona 2 / 2

Rynek pracy  a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse [© ArTo - Fotolia.com]
Większa liczba emerytów i rencistów to większe nakłady na świadczenia emerytalno rentowe. W efekcie, system ubezpieczeń społecznych jest zagrożony, mamy wyższe koszty pracy i większe bezrobocie. W Polsce udział podatków i składek socjalnych, płaconych przez pracowników i pracodawców, w całkowitych kosztach pracy wynosi 41,6% i jest jednym z najwyższych w Europie.

Starzenie się polskiego społeczeństwa to tylko jeden z problemów, drugim czynnikiem wpływającym na sytuację ekonomiczno -gospodarczą państwa jest to, iż rodzi się mało dzieci.
Wskaźnik dzietności lokuje nasz kraj, wraz Czechami i Słowenią, w grupie społeczeństw o najniżej aktywności demograficznej w Unii Europejskiej. Wprawdzie żadne z państw Unii nie osiągnęło współczynnika zastępowalności pokoleń (2,1), ale takie kraje jak Irlandia czy Francja utrzymują wartość wskaźnika na poziomie odpowiednio 1,99 i 1,9. Wartość współczynnika dla Polski wynosi jedynie 1,23.

Bezrobocie wśród dojrzałej części społeczeństwa to także problem natury psychologicznej. Utrata, pracy, która przez wiele lat stanowiła oś życia jest bardzo trudnym doświadczeniem. Aktywność zawodowa ma dla wielu osób znacznie nieprzeliczalne na pieniądze. Oczywiście są i tacy, którzy zmęczeni wieloletnią pracą woleliby cieszyć się urokami jesieni życia, jednak sytuacja materialna nie pozwala im na to. Z myślą o takich osobach pracodawcy powinni tworzyć niepełnowymiarowe, elastyczne czasowo etaty.

Przed innym problemem stają osoby samotne,dla których praca stanowiła przez lata sens życia, to właśnie dla tej grupy korzyści materialne są drugorzędne, Najważniejsze jest poczucie bycia potrzebnym, prestiż, posiadanie określonej roli w społeczeństwie. Aktywność zawodowa to często główny czynnik motywujący ludzi do dbania o swoje zdrowie, wychodzenia z domu. Spotykanie się ze współpracownikami to szansa na utrzymywanie kontaktów towarzyskich.

Pracodawcy powinni porzucić stereotypowe myślenie o osobach starszych i wziąć pod uwagę takie ich atuty jak doświadczenie, dyspozycyjność. Dojrzali pracownicy, dla, których wspinanie się po szczeblach kariery nie jest najważniejsze są lojalni względem pracodawcy.

W celu uświadomienia tych prawd szerokiej opinii publicznej należy głośno podnosić kwestie dyskryminacji ze względu na wiek.

Zdając sobie sprawę z tego, iż przy utrzymujących się tendencjach demograficznych około 2010 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy liczbę ludności w wieku produkcyjnym nie możemy godzić się na marginalizację życia tej grupy społecznej.

Program "Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse" jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Strony : 1 2
 

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy