Strona głównaPracaJak utrzymać się na rynku pracy po 50-ce? strona 2 / 2

Jak utrzymać się na rynku pracy po 50-ce?

strona 2 / 2

Jak utrzymać się na rynku pracy po 50-ce?
Z jednej strony pracodawcy powinni dbać o pracowników, z drugiej pracownicy sami powinni dbać o siebie. Co więc może zrobić pracownik po 45/50 roku życia, aby uchronić się przed zwolnieniem z pracy? W jaki sposób ma kształtować swoją karierę, aby jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo?

Dokładnie to samo: szkolić się. Według psychologów i ekspertów zajmujących się rynkiem pracy, starsze osoby powinny postawić na chęć zdobywania nowych kwalifikacji i podnoszenia kompetencji zawodowych, otwartość i odwagę. To pożądany przez pracodawców zestaw cech, które pomogą osobom 50+ utrzymać się na rynku pracy. W obecnych czasach dynamicznych zmian, kiedy wiedza szybko się dezaktualizuje, niemożliwe jest bazowanie jedynie na wykształceniu nabytym w młodości. Szkolenia zawodowe w celu podniesienia kwalifikacji są więc absolutnie niezbędne. Tymczasem wśród osób w wieku 55-64 lat w Polsce w kursach i szkoleniach bierze udział mniej niż 1% osób. W Europie nieco poniżej 5%.

Jak pokazuje Badanie Bilans Kapitału Ludzkiego przeprowadzone przez w 2012 roku Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, najrzadziej uczą się osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz gimnazjalnym i niższym. Osoby posiadające wykształcenie wyższe uczą się chętniej, ale i tak ich aktywność na tym polu dramatycznie spada po 55. roku życia.

Dlatego tak istotnym stało się promowanie i rozpowszechnianie idei uczenia się przez całe życie tzw. lifelong learning. Zgodnie z definicją przyjętą przez Unię Europejską, lifelong learning oznacza , rozwój indywidualny i społeczny oraz ciągłe podnoszenie kwalifikacji, kompetencji i wiedzy ogólnej w okresie całego życia - od etapu przedszkolnego do emerytury włącznie. Eksperci rynku pracy wskazują, że aby zabezpieczyć swoją pozycję zawodową po 50. roku życia należy zrozumieć, że pewne działania muszą być podejmowane z wyprzedzeniem nawet o 10-15 lat i że na swoją silną pozycję zawodową po 50. roku życia pracujemy cały czas.

Warto też uświadomić sobie konieczność współpracy z pracodawcą w kształtowaniu dalszej drogi zawodowej. Czasami nieuchronna jest zmiana stanowiska w ramach danej organizacji - wtedy bardzo przydaje się znajomość swoich mocnych i słabszych stron, asertywność oraz umiejętność negocjowania z pracodawcą i wyrażania swoich wymagań i oczekiwań.

Do poprawy sytuacji mogą przyczyniać się działania rządu, samorządów terytorialnych, pracodawców, związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych. Jednym z działań w ramach funkcjonującego od ponad 4 lat rządowego programu „Solidarność pokoleń" jest zmniejszenie kosztów pracy związanych z zatrudnianiem pracowników po 50. roku życia poprzez: zwolnienie pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby w wieku przedemerytalnym oraz zmniejszenie liczby dni choroby, za które płaci pracodawca w przypadku pracowników po 50. roku życia.

Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:30:36, 15-03-2013 Marcinzachar.87

    Ja chętnie biorę udział w szkleniach.
  • 05:30:43, 29-10-2013 debol

    ja również
  • 11:45:25, 29-10-2013 senesco

    A są jakieś interesujące szkolenia?
    Nie takie, które mają dać zarobić "trenerom", czy finansować organizacje, dać pracę urzędnikom, ale takie przydatne ludziom.
    I takie, które szanowane są przez pracodawców.
    Gdzie takie można znaleźć?

    Widzę kursy dla spawaczy, akwizytorów, kosmetyczek. Jak prowadzić własny biznes, czyli jak rozliczać podatki.
    Ale nie mogę dostrzec czegoś, co dawałoby pracę.
  • 10:12:22, 31-10-2013 martok

    Cytat:
    senesco
    A są jakieś interesujące szkolenia? (...) nie mogę dostrzec czegoś, co dawałoby pracę.
    Nie czuję się wielkim znawcą tej problematyki, ale lektura różnych portali internetowych skłania mnie do następującej opinii: Dla osób 50+, które chcą (i jeszcze mogą!) pracować, dość obiecującą propozycją są chyba kursy dla opiekunów/opiekunek do dzieci i /lub osób starszych. Osoby 50+ w tym zawodzie budzą nawet większe zaufanie niż osoby młode. Sądząc z ogłoszeń, w Polsce dla takich opiekunów pracy jest pod dostatkiem, przynajmniej w dużych miastach, a jeśli ktoś może wyjechać na jakiś czas, to każdy solidny opiekun (w tym wypadku nie do dzieci oczywiście - wyłącznie do staruszków) bez trudu znajdzie pracę w Niemczech - będzie tam miał mieszkanie i wyżywienie za darmo, a do tego ok. 700-1000 euro miesięcznie.

    Muszę jednak jeszcze raz podkreślić, że nie podaję tej informacji na podstawie własnego doświadczenia; kieruję się jedynie informacjami z internetu. Wiem też, że ta praca bywa niekiedy dość ciężka.
    *
    ... zobacz więcej
  • 09:29:47, 17-01-2014 danutac

    A co z tymi po ukończeniu 65 lat ,sama chciałam się zapisać na kurs internetowy i niestety w naszym kraju jestem za stara .Osoby po 65 najlepiej żeby pewno poumierały,myślę że ta cała aktywność seniorów to propaganda za pieniądze z Uni za które i tak zapłacą zwykli obywatele.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy