Strona głównaPracaŚwiatowe Forum Gospodarcze: praca osób dojrzałych ratunkiem dla starzejących się społeczeństw

Światowe Forum Gospodarcze: praca osób dojrzałych ratunkiem dla starzejących się społeczeństw

Zapewnienie pracy dla osób starszych znajduje się na czele listy rekomendacji, jaką sporządzili uczestnicy Światowego Forum Gospodarczego (World Economic Forum) wobec ekonomicznych wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństw.
Współdziałając z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD - Organization for Economic Co-operation and Development) oraz międzynarodową firmą konsultingową Mercer przygotowano publikację pt. "Transforming Pensions and Healthcare." Tekst stanowi zbiór dokumentów, statystyk, szacunków i propozycji rozwiązań trudnej ekonomicznie sytuacji, jaką jest ogromna zmiana demograficzna w licznych krajach rozwiniętych i rozwijających się.

W tekście odwołano się m. in. do raportu ONZ z 2005 roku, w którym eksperci oszacowali, że do 2030 roku światowa populacja osób w wieku powyżej 65 lat podwoi się. Najwięcej osób starszych będzie w licznie zaludnionych nacjach rozwijających się - w Indiach, Chinach, Brazylii, Indonezji.

Nowa Zelandia należy do państw, które już doświadczają skutków nowej struktury demograficznej. Obecnie osoby powyżej 65 lat stanowią 13% populacji tego kraju. Według badań firmy Mercer "Workforce 2012" między rokiem 2008 a 2012 liczba ludzi po 55. roku życia zwiększy się o 100 tysięcy.

Jednakże, raport „Transforming Pensions and Healthcare" kończy się konkluzją, że starzejące się społeczeństwo np. Nowej Zelandii stanowi zarówno wyzwanie, jak i ogromne szanse rozwoju - w zależności od przyjętych metod działania. Eksperci zaproponowali 11 opcji strategicznych, które pozwolą zminimalizować koszty związane z wypłatami licznych świadczeń emerytalnych i wydatkami na opieką zdrowotną.

Na liście wspomnianych propozycji pierwsze miejsce zajmuje promowanie aktywności zawodowej wśród ludzi starszych. „Dla wielu ludzi lepsze zdrowie w starszym wieku może oznaczać pozostanie na rynku pracy, co jest obecnie możliwe i pożądane - będą mogli pracować nawet do siedemdziesiątki", czytamy w raporcie.

„Skoordynowane działanie prowadzące do zmiany polityki społecznej i zwyczajów w biznesie może promować zatrudnienie osób dojrzałych i aktywne starzenie się", piszą autorzy raportu. Zaznaczają też, że starsi pracownicy mogą być produktywni w dogodnych dla nich zawodach i gdy obciążenie pracą nie jest nadmierne.

Raport rekomenduje też zmiany w systemie opieki zdrowotnej, który powinien być nastawiony także na promowanie profilaktyki różnych chorób, a nie tylko na leczenie dolegliwości. Proponuje się także edukację finansową i promocję rynku świadczeń emerytalnych z II filara.

Źródło: The National Business Review; www.nbr.co.nz

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy