Strona głównaPracaStresująca praca wpędzi cię do grobu

Stresująca praca wpędzi cię do grobu

Osoby pracujące w wysokim stresie i mające niewielką kontrolę nad swoją pracą umierają młodziej lub są mniej zdrowe niż ci, które mogą liczyć na spokojniejsze środowisko pracy.
Stresująca praca wpędzi cię do grobu [fot. Lukas Bieri z Pixabay]
- Zbadaliśmy wymagania zawodowe, ilość pracy, presję czasu i wymagania dotyczące koncentracji w wykonywaniu zadań oraz kontrolę nad obowiązkami i zakres swobody przy podejmowaniu decyzji w pracy - mówi Erik Gonzalez-Mulé z Indiana University Kelley School of Business.

- Stresujące zajęcie zawodowe ma wyraźne negatywne konsekwencje dla zdrowia pracowników, gdy jest połączone z niewielką - wskazuje Gonzalez-Mulé. Co ciekawe, gdy praca wiązała się z presją, ale i dużą swobodą w jej wykonywaniu, pracownicy nie mieli problemów zdrowotnych.

Można uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych, jeśli pracodawcy pozwolą podwładnym wyznaczać własne cele, ustalać własne harmonogramy czy priorytety w działaniu. Współudział w podejmowaniu decyzji poprawia samopoczucie i stanowi „barierę ochronną" dla zdrowia.

Skąd związek między silnymi ograniczeniami w pracy i problemami zdrowotnymi? - Kiedy nie masz zasobów niezbędnych do wykonania wymagającej pracy, częściej robisz coś niekorzystnego dla zdrowia. Możesz jeść więcej, palić i robić inne rzeczy, aby sobie z tym poradzić - mówi Gonzalez-Mulé.

W badaniach z udziałem kilku tysięcy ludzi odkryto, że w przypadku wykonywania wymagającej pracy, w której nie można było swobodnie podejmować decyzji, częściej rozwijały się śmiertelne nowotwory, dolegliwości układu krążenia i dolegliwości układu oddechowego.
praca powoduje, że znajdujesz sposoby na rozwiązywanie problemów i wykonania zadania. Większa kontrola zapewnia zasoby, których potrzebujesz, aby to zrobić. W takim układzie stresujące zajęcie, zamiast być czymś wyniszczającym, może być czymś, co dodaje energii. Gdy jesteś w stanie wyznaczać sobie własne cele, ustalać priorytety, zdecydować, jak chcesz wykonać daną rzecz, ten stres staje się czymś, co sprawia Ci przyjemność - mówi Gonzalez-Mulé. Jeśli jednak brakuje autonomii prowadzi to do frustracji i niezdrowych zachowań, a w konsekwencji do chorób i przedwczesnej śmierci.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy