Strona głównaPracaStarsze osoby a rynek pracy

Starsze osoby a rynek pracy

Z badań Instytutu Spraw Publicznych (ISP) wynika, iż osoby starsze rezygnują z dalszej pracy zawodowej głównie przez problemy ze zdrowiem, presję ze strony pracodawcy oraz przewlekłe zmęczenie pracą.
„Gazeta Prawna” podała wstępne wyniki badań ISP zaprezentowanych 04.07.2008 r. na konferencji "To idzie starość - polityka społeczna wobec procesu starzenia się ludności w Polsce", którą zorganizował ISP oraz ZUS. Badania te zostały przeprowadzone na grupie 1,5 tys. wylosowanych Polaków w wieku od 45 do 65 lat.

Zdaniem ISP w przeciągu kolejnych 25 lat liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w Polsce o 60%, a liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się równocześnie o prawie 10%. Nie jest to niestety optymistyczna prognoza. Ludzie starsi odchodzą z rynku pracy, gdyż nie są zachęcani do kontynuowania aktywności zawodowej. Dla badanych osób zachętą taką mogłyby być działania niezmuszające ich do dużego wysiłku, takie jak: możliwość dodatkowego zarobku przy zachowaniu pełnych świadczeń emerytalnych (74,8%), wyższe wynagrodzenie (74,1%), jak też praca na niecały etat (60,1%).

Jak wynika z badań, osoby starsze, jako powód wczesnej rezygnacji z pracy, podają najczęściej kłopoty ze zdrowiem (49,1%) oraz nacisk ze strony pracodawcy (48,8%). Kolejnymi przyczynami są: przewlekłe zmęczenie pracą (25,6%) i obawa przed bezrobociem (23,1%), a także potrzeba niesienia stałej pomocy rodzinie (16,3%).

Ekspert ISP dr Piotr Szukalski uważa, że konieczne jest promowanie elastycznych form pracy, przyczyniających się do dłuższego pozostawania osób starszych na rynku pracy i jego sukcesywnego opuszczania.

Jak opisuje „Gazeta Prawna”, na pytania odnoszące się do stylu życia, 67% z ankietowanych odpowiedziało, że w wolnym czasie ogląda telewizję, 64% spotyka się ze znajomymi, a 62% z rodziną. Książki czyta 43% pytanych, zaległości w pracy domowej nadrabia 42%, natomiast swoim hobby zajmuje się zaledwie 32%.

Znaczna część osób biorących udział w badaniu, bo aż 76%, używa telefonu komórkowego, 33% szuka informacji w Internecie, 22% korzysta z poczty mailowej, dla 12% nie są obce programy komputerowe, a dla 21% nie jest potrzebna żadna technologia.

Starsze osoby mają także dosyć pesymistyczne spojrzenie na swoją przyszłość. Większość badanych - 52% obawia się za kilka lat choroby i niedołężności. 19% starszych ludzi boi się, że nie będą mogli zająć się sobą i obarczą innych tym ciężarem, 10% odczuwa strach przed samotnością i utratą najbliższych, a 8% lęka się warunków życia i problemów z utrzymaniem się.

Jak przedstawia dziennik, 58,8% ankietowanych uważa, że to głównie dzieci są odpowiedzialne za opiekę nad osobami starszymi, 39,6% wskazało, że cała rodzina. Na następnych miejscach znalazły się instytucje społeczne i samorządowe.

Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy