Strona głównaPracaSeniorzy aktywni zawodowo

Seniorzy aktywni zawodowo

Nie od dzisiaj wiadomo, że problem starzenia się społeczeństwa rośnie w siłę. Niż demograficzny ogarniający powoli większość Europy, stale kurczący się rynek pracy dla osób po 50-tym roku życia oraz inwestowanie pracodawców w rozwój najbardziej produktywnych, czyli młodych, pracowników. To wszystko sprawia, że osoby w sile wieku czują się niepewnie na rynku pracy i szukają dla siebie nowych szans i perspektyw zawodowych.
Ministerstwo Gospodarki i Pracy wyszło naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej i wdraża program aktywacji zawodowej osób po 50-tym roku życia. Program „50+” jest adresowany przede wszystkim do osób, które pragną zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe, bądź utrzymać bieżącą pracę. Osoby bezrobotne także znajdą w nim coś dla siebie.

Europejska Strategia Zatrudnienia zakłada, że coraz większa część populacji Unii Europejskiej będzie aktywna zawodowo. Przewiduje się, że w okolicach 2010 roku już ponad 50% osób w wieku powyżej 55 lat będzie aktywna na rynkach pracy w swoich krajach. Polska na tle innych państw zjednoczonej Europy nie wygląda najlepiej- mamy najniższy odsetek zatrudnionych osób w przedziale wiekowym 15-64 lata. Jest to spowodowane niskim procentowo udziale młodzieży w rynku pracy. Program 50+ ma w założeniu zaktywizować zawodowo osoby, które bądź to wycofały się już z zawodu, bądź też chcą znaleźć nowy. Wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa socjalnego dla osób znajdujących się w najtrudniejszym położeniu materialnym. „50+” nie ma jednak na celu zastępowanie organizacji, które powołane są do otaczania opieką wyżej wspomnianych grup społecznych, działa na zasadzie programów aktywizacyjnych, które znajdują nowe formy dotarcia do osób po pięćdziesiątce oraz dają im nowe formy dokształcania się, uzupełniania wiedzy zawodowej i odnalezienia się w nowych warunkach rynku.

O granty na pilotażowe programy w ramach konkursu mogą ubiegać się następujące podmioty: wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy (po uzyskaniu pisemnej zgody odpowiedniego organu zatrudnienia), pracodawcy korporacyjni, związki zawodowe, instytucje oraz organizacje szkoleniowe, agencje zatrudnienia bezpośredniego, samorządy gminne lub placówki podlegające samorządom gminnym, organizacje pozarządowe (np. fundacje lub stowarzyszenia) w których statucie zawarty jest zapis o przeciwdziałaniu bezrobociu, aktywizacji zawodowej lub rozwoju lokalnego.

Podmioty takie muszą posiadać osobowość prawną, mieć potwierdzenie o oficjalnym zarejestrowaniu w Polsce, prowadzić działalność statutową wyżej wymienioną, pozostawać w stosunku niezależnym do wszelakich partii politycznych i nie mogą ograniczać członkostwa w oparciu o kryteria ideologiczne, polityczne, czy też dotyczące przekonań religijnych lub innych czynników wskazujących na dyskryminację. Jeden podmiot może być autorem maksymalnie jednego projektu zgłoszonego do konkursu lecz równocześnie przysługuje mu prawo do partnerstwa w innych projektach. Warunkiem jest inny zakres merytoryczny.

O dofinansowanie projektu nie mogą ubiegać się podmioty będące w trakcie postępowania upadłościowego bądź postawione w stan likwidacji, a także takie, które zawarły ugodę z wierzycielami bądź zawiesiły działalność na czas nieokreślony. Podmiot nie dostanie grantu, gdy nie opłaca składek w na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podatków. Taka sama decyzja zostanie przyznana podmiotom których działalnością kieruje zarząd komisaryczny lub posiadających na koncie prawomocne orzeczenia o złamanie etyki zawodowej.

Istnieje kilka dodatkowych warunków: udział środków własnych musi być większy niż 15% kosztów całkowitych projektu. Projekt nie może też zakładać stałego finansowania ze środków Ministra Gospodarki i Pracy. Podmiot nie dostanie też grantu, gdy w ciągu ostatnich 36 miesięcy przed złożeniem wniosku w Ministerstwie Gospodarki i Pracy korzystał z pomocy finansowej i wydatkował środki niezgodnie z przeznaczeniem lub nie przedstawił stosownego rozliczenia z przekazanej sumy pieniężnej.

Dalsze informacje na temat programu aktywizacji zawodowej „50+” można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz na stronie gdzie znajduje się dokument szczegółowo wyjaśniający zasady pozyskiwania funduszy na program oraz wskazówki dotyczące składania wniosków.

Jarosław Ściślak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy