Strona głównaPracaRozmowa kwalifikacyjna: tematy zakazane

Rozmowa kwalifikacyjna: tematy zakazane

„Mój były szef był okropny i zbyt wiele ode mnie wymagał” – takie zdanie na pewno nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która ma się zakończyć sukcesem. Czego zdecydowanie nie można mówić by nie zaprzepaścić swoich szans na zdobycie pracy?
Rozmowa kwalifikacyjna: tematy zakazane

Czym zajmuje się Wasza firma?

Tego typu pytania od kandydatów wciąż padają na rozmowach kwalifikacyjnych.

- Brak podstawowej wiedzy o miejscu, w którym chcesz pracować może być odebrany jako ignorancja. Dlatego zanim wybierzesz się na spotkanie z rekruterem, zbierz informacje na temat firmy. Powinieneś wiedzieć, czym się zajmuje, ale także umieć powiedzieć, co możesz zrobić, by być przydatnym pracownikiem – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Jakie benefity dodatkowo otrzymuje pracownik?

Pytanie to najlepiej zostawić sobie na etap negocjacji - czyli już po otrzymaniu oferty pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może, ale nie musi zapytać, jakich czy pensji oczekujesz. Takie kwestie zawsze powinny być inicjowane przez pracodawcę, nigdy kandydata.

„Mój były szef to…”

Złotą zasadą jest, by nie mówić źle o swoich poprzednich . Nawet, jeśli to co się mówi jest prawdą, w oczach rekrutera wypada to bardzo słabo – osoba wypowiadająca takie zdanie sprawia wrażenie narzekającej lub robiącej z siebie ofiarę. Można odnieść się do pracy w poprzedniej firmie, ale skupiając się na sukcesach, które udało się osiągnąć, a nie na osobach, z którymi się pracowało.

Komplementy zachowaj dla siebie

Spotkanie z pracodawcą nalezy traktować profesjonalnie. Osobiste uwagi dotyczące wyglądu czy stroju rekrutera, podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie mają większego znaczenia.

- Nawet jeśli wpadły Ci w oko okulary, bądź broszka pani z działu HR, nie wspominaj o tym. Może to zostać odebrane jako niestosowne zachowanie. – radzi ekspert monsterpolska.pl.

Zwolnili mnie z pracy

Użycie tego określenia skreśli kandydata na starcie. Oczywiście nie nalezy kłamać, jednak trzeba skupić się na pozytywach. Można powiedzieć np. „Ja i mój szef mieliśmy inne wizje na cele naszego działu. Stało się więc jasne, że muszę szukać nowych zawodowych wyzwań”. W ten sposób pokazuje się, że , o którą się staramy, jest dla nas naprawdę ważna.

Nigdy nie mów „nie wiem”

Nawet jeśli faktycznie tak jest, nie można przyznać się, że po prostu ma się braki w wiedzy. Najlepiej odpowiedziećz raczej, że w tej chwili nie jest się w stanie odpowiedzieć na to pytanie, i zaproponować oddzwonienie i danie odpowiedzi do końca dnia.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy