Strona głównaPracaPrzerwa na kawę osłabia stres w pracy

Przerwa na kawę osłabia stres w pracy

Przerwa na kawę to prawdziwy rytuał - bez względu na to czy robimy ją w domu, czy w pracy. Właściwie pracodawca powinien wręcz do niej zachęcać, jeśli chce mieć mniej zestresowanych, chętnych do współpracy pracowników.
Przerwa na kawę osłabia stres w pracy [Fot. sebra - Fotolia.com] W biurowej kuchni można zawiązać prawdziwe . W takich mniej formalnych okolicznościach tworzą się chętnie współpracujace ze sobą grupy.

Wypicie z kolegami i koleżankami w pracy zmniejsza stres związany z obowiązkami zawodowymi i zmianami biurze czy firmie, mówią uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Badając zachowanie grupy pracowników po fuzji korporacji, autorzy badań odkryli, że podczas przerwy kawowej powstają prawdziwe psychologiczne grupy wsparcia, w których wymieniane są zawodowe opinie i przedstawiane osobiste frustracje spowodowane pracą. W efekcie u członków takich nieformalnych grup następuje zmniejszenie , a także zwiększa się zaufanie do współpracowników.

Jak wnioskują autorzy, przerwa kawowa nie jest osłabieniem produktywności. Powinna być traktowana jako zwyczaj, który umożliwia rozwój grup wsparcia. Takie przerwy mają ważny potencjał społeczny i gospodarczy dla firm, mówią uczeni.

O badaniach można przeczytać w magazynie Symbolic Interaction.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X