Strona głównaPracaPraca zmianowa zwiększa apetyt o nieodpowiednich porach

Praca zmianowa zwiększa apetyt o nieodpowiednich porach

Odkryto, dlaczego praca na nocną zmianę wiąże się ze zmianami poziomu apetytu. Może to pomóc milionom ludzi, którzy pracują w nocy i zmagają się z przyrostem masy ciała.
Praca zmianowa zwiększa apetyt o nieodpowiednich porach [fot. dayamay from Pixabay]
Eksperci chcieli sprawdzić, w jaki sposób nieprawidłowość w rytmie okołodobowym, w wyniku której zaburzony jest zegar biologiczny organizmu, wpływa na hormony odpowiedzialne za regulację .

W nowym badaniu międzynarodowy zespół ujawnia, jak nieprawidłowe ustawienie rytmu dobowego może głęboko zmienić regulację mózgu w zakresie hormonów kontrolujących głód ze szkodą dla zdrowia metabolicznego.

Jak pokazano, nieprawidłowe ustawienie rytmu dobowego może znacząco zmienić regulację mózgu w zakresie hormonów kontrolujących głód ze szkodą dla zdrowia metabolicznego.

Skoncentrowano się na hormonach glukokortykoidowych w nadnerczach, które regulują wiele funkcji fizjologicznych, w tym metabolizm i apetyt. Glukokortykoidy bezpośrednio regulują grupę peptydów mózgowych kontrolujących zachowania związane z jedzeniem.

W testach na szczurach odkryto, że zwierzęta z grupy kontrolnej zjadały 88,4 proc. dziennej porcji jedzenia w fazie aktywnej i tylko 11,6 proc. w fazie nieaktywnej. Dla kontrastu, grupa zwierząt o zaburzonym przyjmowała 53,8 proc. dziennej dawki kalorii w fazie nieaktywnej (bez wzrostu aktywności w tym czasie).

- W przypadku osób pracujących w nocy zaburzony zegar biologiczny może siać spustoszenie w organizmie. Jeśli chodzi o ludzi przez dłuższy czas pracujący na , zalecamy, aby starali się zadbać o ekspozycję na światło dzienne, regularne ćwiczenia i pory posiłków o ustalonych godzinach. Jednak wewnętrzne komunikaty mózgowe wpływające na zwiększony apetyt są trudne do pokonania za pomocą „dyscypliny" lub „rutyny", dlatego sprawdzamy strategie działań „ratunkowych" i stosowanie leków. Mamy nadzieję, że nasze odkrycia pomogą zrozumieć, w jaki sposób przewlekły stres i zaburzenia snu prowadzą do nadmiernego spożycia kalorii - wyjaśnia dr Becky Conway-Campbell z Uniwersytetu w Bristolu.

- Hormon nadnerczy, kortykosteron, który jest zwykle wydzielany w sposób okołodobowy, to główny czynnik codziennej kontroli peptydów mózgowych odpowiedzialnych za regulację apetytu. Ponadto, gdy zakłócamy normalny związek kortykosteronu z cyklem światła dziennego i nocnego, skutkuje to nieprawidłową regulacją genów i apetytem w okresie, w którym normalnie się śpi - wyjaśnia cały mechanizm prof. Stafford Lightman, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy