Strona głównaPracaPraca z domu sprzyja samotności

Praca z domu sprzyja samotności

Chociaż prawdą jest, że można odczuwać samotność w tłumie, kontakty z innymi są nam potrzebne, by nie mieć wrażenia odizolowania, które z kolei przekłada się na wyższe ryzyko depresji i innych chorób.
Praca z domu sprzyja samotności [fot. Pexels from Pixabay]
Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę ubezpieczeniową Cigna, zdalna praca, czyli praca z domu, wiąże się z większymi objawami i .

Według danych zebranych przez firmę, w ciagu ostatnich dwóch lat o kilka punktów procentowych, sięgając ponad 60 proc., wzrósł odsetek ludzi, którzy sami określają siebie jako samotnych.

Możliwość pozostania w domu i wykonywania pracy z własnego salonu czy kuchni jest bardzo doceniana, pozwala bowiem zaoszczędzić czas na dojazd do pracy i wykonywać zawodowe obowiązki w luźnej familiarnej atmosferze. Wielu ludzi chętnie z tego korzysta, jeśli tylko rodzaj świadczonej przez nich pracy może mieć zdalny charakter. Jeśli chodzi o pracodawców, część z nich również zgadza się na telepracę, ponieważ pozwala to ograniczenie kosztów korzystania z biura.

Taki sposób funkcjonowania ma jednak i niekorzystne efekty. Z raportu wynika, że zdalni pracownicy zmagają się poczuciem odizolowania i częściej oświadczają objawów depresji. „Trendy kształtujące nasz sposób pracy - coraz częstsze korzystanie z technologii, więcej telepracy i kultura ciągłego pozostawania online - powodują, że Amerykanie są bardziej zestresowani, mniej wypoczęci, spędzają więcej czasu w mediach społecznościowych, a mniej czasu z ", czytamy w oświadczeniu Davida M. Cordaniego z firmy Cigna.

W ankiecie wzięło udział ponad 10 tysięcy ludzi, na podstawie 20 pytań sporządzono wskaźnik poczucia samotności uczestników i okazało się, że problem poczucia izolacji pogłębia się.

Problem samotności ma związek nie tylko z osłabieniem jakości życia, dotychczasowe badania pokazały, że ma on przełożenie zarówno na wyższe zagrożenie chorobami psychicznymi, jak i fizycznymi. Może prowadzić m. in. do depresji, kłopotów sercowo-naczyniowych, czy .

Raport można znaleźć .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy