Strona głównaPracaPraca czeka na całym świecie - kogo szukają pracodawcy?

Praca czeka na całym świecie - kogo szukają pracodawcy?

Wysokie bezrobocie w Polsce i w wielu innych krajach nie oznacza bynajmniej, że pracodawcy nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Trudności z obsadzeniem stanowisk w swoich firmach spotykają ponad jedną trzecią pracodawców - wynika z badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez ManpowerGroup.
Praca czeka na całym świecie - kogo szukają pracodawcy? [© sculpies - Fotolia.com] W ósmej edycji badania wzięło udział ponad 38 tysięcy firm z 42 krajów. Problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników deklaruje 35 procent ankietowanych - to najwyższy wynik od sześciu lat. Brak odpowiednich pracowników jest największym problemem dla pracodawców w Japonii, Brazylii, Indiach, Turcji i Hong Kongu. W Polsce problemy z pozyskaniem nowych deklaruje 32 procent firm.

W różnych częściach świata zróżnicowane jest zapotrzebowanie na konkretne zawody. w regionie Ameryki Północnej i Południowej mają największe trudności z pozyskiwaniem pracowników na stanowiska techniczne. W regionie Azji i Pacyfiku najtrudniej jest o przedstawicieli handlowych. W regionie EMEA (kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki) największym problemem jest pozyskanie wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Różnią się także przyczyny dla których pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników - podczas gdy w Amerykach i regionie EMEA problem jest przede wszystkim z odpowiednimi z brakiem tzw. kompetencji twardych (brakuje kandydatów z pożądanymi kwalifikacjami lub umiejętnościami zawodowymi czy doświadczeniem w zawodzie w przypadku wykwalifikowanych pracowników fizycznych), w Azji występuje niedobór rąk do , nie mający aż tak ścisłego związku z kwalifikacjami.

Jako główne problemy wynikające z braku odpowiednich pracowników, przedsiębiorstwa wskazują ograniczoną możliwość świadczenia usług klientom, spadek konkurencyjności i produktywności, zwiększenie rotacji (a więc i kosztów zatrudniania) pracowników oraz osłabienie innowacyjności.

Pracodawcy starają się radzić sobie z niedoborami kadrowymi przede wszystkim poprzez szkolenie i rozwijanie pracowników, ale także szukając ich poza dotychczasowymi standardowymi ścieżkami rekrutacji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy