Strona głównaPracaPopołudniowa drzemka zwiększa wydajność pracy

Popołudniowa drzemka zwiększa wydajność pracy

Zegar biologiczny większości z nas ustawiony jest tak, że po porannym i wczesno -południowym okresie aktywności około godziny czternastej dopada nas znużenie i senność. Jeśli tylko życie i obowiązki zawodowe nie zmuszają nas w tym czasie do działania, dobrze jest posłuchać swojego organizmu, położyć się na chwilę i zdrzemnąć.
Wbrew pozorom popołudniowa sjesta przydaje się nie tylko mieszkańcom krajów o bardzo ciepłym klimacie, którzy po prostu przesypiają najgorszy upał – także w naszej strefie klimatycznej taka krótka drzemka ma sens i przynosi korzyści.

Między godziną 13 a 15 następuje obniżenie sprawności fizycznej i umysłowej, jeśli więc w tym czasie pracujemy popełniamy więcej błędów, trudniej nam się skoncentrować i nawet proste zadania wymagają od nas dużego zaangażowania. Lepiej wówczas położyć się choćby na kilkanaście minut i przeczekać lub przespać najtrudniejszy czas. Kiedy wstaniemy - wypoczęci - po drzemce, lepiej wykorzystamy swój potencjał i czas na wykonanie czekających na nas zadań.

A kiedy mimo wszystko nie powinniśmy korzystać z dobrodziejstw sjesty? Na pewno wtedy, kiedy mamy problemy ze snem: cierpimy na bezsenność, trudno nam wieczorem zasnąć, budzimy się kilkakrotnie w ciągu nocy. Takie kłopoty dotyczą głównie osób starszych, u których mogą występować zaburzenia poziomu melatoniny. W takim przypadku popołudniowa drzemka – choć kusząca – może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeśli dopadnie nas popołudniowy spadek formy lepszym wyjściem będzie filiżanka kawy albo spacer.

Warto także pamiętać, że nadmierna senność pojawiająca się w ciągu dnia może być objawem takich chorób, jak: depresja, bezdech senny, cukrzyca, anemia, choroby nerek, tarczycy lub wątroby. Borykają się z nią także osoby ze zbyt niskim ciśnieniem.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy