Strona głównaPracaPomysł na własny biznes: agroturystyka

Pomysł na własny biznes: agroturystyka

Wydawać by się mogło, że obecna sytuacja na rynku finansowym uniemożliwi nam bezstresowy i miły wypoczynek w otoczeniu przyrody. Dotychczas walory ojczystej krainy przedkładaliśmy nad wyprawy do ciepłych krajów, ale w związku z tym, że kondycja gospodarcza Polski ma się całkiem nieźle w stosunku do sąsiadów, w Polsce będzie w tym roku chętnie wypoczywał i krajan, i obcokrajowiec.
Jak grzyby po deszczu wyrastają w Polsce gospodarstwa agroturystyczne. Nie jest to podyktowane wyłącznie walorami rekreacyjnymi, które idą w parze z ekonomiką. Polska wieś staje się coraz bardziej przedsiębiorcza. Rejony, w których dotychczas na niskim poziomie istniała infrastruktura turystyczna również się ożywiły. Liczba gości na kwaterach gospodarstw agroturystycznych zaczyna przewyższać liczbę gości w pensjonatach i hotelach. Dla turysty coraz istotniejsza jest „swojskość" wakacyjnej okolicy.

Agroturystyka to również możliwość doskonałego podreperowania domowego budżetu. Sposobnością do zwiększonego inwestowania w agroturystykę są fundusze unijne. Już 15 kwietnia rusza nabór o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". O dotacje może ubiegać się rolnik, małżonek, dzieci i domownicy rolnika, jeśli są ubezpieczeni w KRUS-ie od co najmniej roku i teren inwestycji to gmina do 5 tys. mieszkańców. Dodatkowym warunkiem otrzymania dotacji jest przyznanie dopłat obszarowych dla gospodarstwa rolnego za 2008 r.

Przedmiotem dofinansowania jest przede wszystkim budowa, przebudowa, remont lub wyposażanie obiektów przeznaczonych na cele agroturystyczne. Można otrzymać maksymalnie na ten cel do 100 tys. zł. Kosztorysy, projekty architektoniczne, budowlane, dokumentacja geologiczna, czy wpisy i wypisy z katastru nieruchomości w ramach dofinansowania można częściowo sfinansować.

O dofinansowanie można się również starać z PROW Działanie „Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw". Na budowę i rozbudowę infrastruktury agroturystycznej można otrzymać nawet 300 tys. zł., co jest zależne od przewidzianego wzrostu zatrudnienia w związku z realizacją inwestycji. Nabór wniosków rusza 21 kwietnia, a należy je składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne mamy szansę na zwolnienie z podatku dochodowego, jeśli spełnimy jednocześnie kilka warunków: wynajmowane kwatery znajdują się w budynku mieszkalnym, położonym na terenie wiejskim, wiejsko-miejskim poza miastem, które należą do gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha, liczba wynajmowanych kwater nie może przekroczyć pięciu pokoi, które są do wyłącznej dyspozycji wynajmujących (nie wlicza się jadalni, werandy i tym podobnych pomieszczeń). Zwolnienie z podatku obejmuje też dochody uzyskane z tytułu wyżywienia gości, a nawet z tytułu innej działalności.

Nie będziemy zwolnieni z podatku dochodowego, jeśli kwatera będzie wynajmowana w domkach turystycznych lub w budynkach adaptowanych jednocześnie na cele usługowe; pokoje nie mogą być wynajmowane na stałe.

Korzystając z dodatkowych źródeł finansowania, jakim jest dofinansowanie unijne, koniecznie musimy pamiętać, że warto wziąć pod uwagę to, by dany projekt domu, w którym będziemy świadczyć usługi agroturystyczne nie tylko spełniał wymogi, ale by komponował się z architekturą regionalną.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć