Strona głównaPracaPolacy: pracą nie można się dorobić

Polacy: pracą nie można się dorobić

Praca w hierarchii wartości Polaków traci nieco na znaczeniu, to podejście do niej pozostaje dość stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość Polaków podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie dorobić się w życiu.
Zdecydowana większość badanych zgadza się ze stwierdzeniami, że warto być pracowitym (95%), że każdą pracę należy wykonywać z sercem, nawet jeśli nie jest specjalnie znacząca (95%), że pracowitość to konieczny warunek do osiągnięcia sukcesów w życiu (92%) oraz że praca nadaje sens naszej egzystencji (92%). Co najmniej połowa respondentów (od 50% do 56%) zdecydowanie podziela powyższe opinie, a tylko nieliczni (od 4% do 8%) nie zgadzają się z nimi.

W nieco mniejszym stopniu Polacy są przekonani, że dobre wykonywanie obowiązków wcześniej czy później przyniesie nagrodę lub sukces (86%) oraz że praca to moralny obowiązek człowieka wobec siebie i innych ludzi (85%) – mniej więcej dwie piąte (odpowiednio: 37% i 40%) nie ma co do tego wątpliwości. Ponad połowa ankietowanych (53%, w tym 9% w sposób zdecydowany) nie zgadza się ze stwierdzeniem, że w pracę nie warto się zbytnio angażować, jeśli nie przynosi ona odpowiednich korzyści. Praca nie zawsze stanowi jednak wartość samą w sobie.

Blisko trzy czwarte badanych (71%) jest zdania, że praca to przede wszystkim sposób na zdobycie pieniędzy. Według tych osób nikt nie pracowałby, gdyby nie musiał. Natomiast prawie połowa respondentów (47%) w mniejszym lub większym stopniu zgadza się ze stwierdzeniem, że praca nie musi sprawiać satysfakcji, a najważniejszą jej cechą są odpowiednie korzyści materialne. Jednocześnie, co drugi Polak (52%) podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie dorobić się w życiu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:58:27, 20-05-2011 ~gość: 83.4.139.xxx

    No cóż, w świetle tych badań nie dziwi liczba osób w godzinach pracy siedzących na necie ...
    Szkoda, że w XVIII wieku zaczęliśmy się pozbywać protestantów z ich etyką pracy...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy