Strona głównaPracaPolacy niezadowoleni ze swoich zarobków

Polacy niezadowoleni ze swoich zarobków

Blisko połowa Polaków nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia – wynika z najnowszego badania serwisu Praca.pl. Tylko co dwunasty pracownik twierdzi, że jego pensja jest adekwatna do wykonywanej pracy.
Polacy niezadowoleni ze swoich zarobków [Fot. ekaterina729 - Fotolia.com] Ekonomiści i eksperci rynku pracy szacują, że rosnąca presja płacowa przy i malejącej dostępności siły roboczej będą sprzyjać wzrostowi dynamiki płac. Wynagrodzenia, według GUS, rzeczywiście idą w górę. Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2017 roku, w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4501,52 zł, czyli o prawie 5% więcej niż w roku ubiegłym. Pozytywne dane z rynku pracy nie do końca przekładają się jednak na satysfakcję pracowników.

Portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników jak oceniają obecnego pracodawcy. Wyniki wskazują, że niezadowolonych z obecnego wynagrodzenia jest aż 48% uczestników badania. Jedynie 8% uważa, że otrzymywana pensja jest taka, jak powinna być, a 44% użytkowników ocenia, że mogłoby być lepiej (jednak tak całkiem źle nie jest).

– Musimy pamiętać, że mimo ogólnej korzystnej tendencji na rynku pracy, w Polsce ciągle są regiony, w których bezrobocie jest na wysokim poziomie. Nie ma tam miejsca na presję płacową i tym samym satysfakcja z wynagrodzenia jest znacznie niższa – podkreślają eksperci rynku pracy Praca.pl.

Przy okazji tego badania portal Praca.pl zapytał również o świadczenia dodatkowe (tzw. benefity). Okazuje się, że większość, bo aż 48% ankietowanych takowych nie otrzymuje, a 17% nie jest z nich zadowolonych, twierdząc, że jest ich zbyt mało. są satysfakcjonujące jedynie dla 14% użytkowników. Dla niespełna 4% badanych benefity nie mają żadnego znaczenia.

A jak wygląda sytuacja z podwyżkami?


Większość badanych nie otrzymała podwyżki u obecnego pracodawcy, (taką odpowiedź wskazało 35%). Dlaczego, mimo sprzyjających podwyżkom wskaźników rynku pracy, pracownicy ich nie otrzymują?

– Jednym z powodów z pewnością jest strach przed rozmową o podwyżce – komentuje Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl – Z naszego badania wynika, że aż 27% użytkowników portalu uważa taką rozmowę za stresującą. Obserwując i analizując rynek pracy zauważamy też, że niejednokrotnie pracownicy nie przedstawiają przełożonym konkretnych argumentów, które pomogłyby podjąć decyzję o zwiększeniu wysokości pensji. Zachęcamy zatem do znalezienia w sobie odwagi do podjęcia rozmowy o podwyżce i przygotowania mocnego uzasadnienia naszej prośby. Powołujmy się na rzeczywiste osiągnięcia, zwiększone kompetencje, które przełożą się na korzyść firmy. Nie polecamy natomiast szantażu i próby oddziaływania na emocje pracodawcy – takie podejście zostanie odebrane jako nieprofesjonalne.

Badanie Praca.pl wskazało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosła pensja co czwartego ankietowanego. Z raportu Work Service wynika, że 40% pracodawców w Polsce deklaruje w najbliższym czasie wzrost zatrudnienia. Te dane z pewnością napawają optymizmem pracowników, z których ponad 54% spodziewa się podwyżki w najbliższym czasie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X