Strona głównaPracaPłaca minimalna w 2018 roku: rząd proponuje 2080 złotych

Płaca minimalna w 2018 roku: rząd proponuje 2080 złotych

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. Przy proponowanej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2080 zł, kwota minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. powinna wynosić 13,50 zł.
Płaca minimalna w 2018 roku: rząd proponuje 2080 złotych [Fot. detailfoto - Fotolia.com] Rząd proponuje, aby w 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 2080 zł brutto (obecnie wynosi 2 000 zł brutto). Oznacza to wzrost o 4% (80 zł) w stosunku do 2017 r. oraz relację do prognozowanego na 2018 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 46,8%. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej , by minimalna pensja w 2018 roku wyniosła 2 100 złotych.

Taką propozycję Rząd przedstawi do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwcar. Negocjacje prowadzone będą w terminie 30 dni od dnia otrzymania propozycji. W przypadku braku porozumienia decyzję o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz w 2018 r. podejmie Rada Ministrów do dnia 15 września.

Według rządu, obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie , adekwatnie do wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Proponowany poziom minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy.

Według prognozy Ministerstwa Finansów, wzrost gospodarczy w najbliższych latach utrzyma się na podobnym lub nieznacznie wyższym poziomie – w 2017 r. wzrost PKB powinien wynieść 3,6 proc., natomiast w roku przyszłym 3,8 proc.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X