Strona głównaPracaNiepewna praca sprzyja nadmiernemu BMI

Niepewna praca sprzyja nadmiernemu BMI

Niepewność co do zachowania pracy ma związek ze wzrostem wskaźnika masy ciała. Zatrudnienie o niepewnym charakterze może przyczyniać się do gorszych wyników zdrowotnych.
Niepewna praca sprzyja nadmiernemu BMI [© Karen Roach - Fotolia.com]
Kumulacja „niekorzystnych aspektów zatrudnienia", takich jak niskie płace, niepewne umowy, które nie gwarantują ciągłości zatrudnienia, nieregularne godziny pracy i brak reprezentacji związkowej przekłada się na wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, ostrzegają eksperci z University of Illinois Chicago.

- W ciągu ostatnich kilku dekad wzrosła liczba Amerykanów wykonujących pracę o niepewnym charakterze - widzimy to na przykład wraz ze wzrostem ekonomii „gig" (elastycznej pracy tymczasowej). Ponieważ miliony Amerykanów obecnie tak właśnie pracują, warto zwracać większą uwagę na wpływ rodzaju zatrudnienia na zdrowie - mówi Vanessa Oddo, współautorka badań.

Uwzględniono dane zbierane przez dwie dekady od osób w średnim wieku 44 lata. Przyjrzano się siedmiu wymiarom niepewnego zatrudnienia - w tym , organizacji czasu , stabilności zatrudnienia i związkom zawodowym - i zidentyfikowano 13 wskaźników niepewnego zatrudnienia. Wykorzystano modele obliczeniowe i statystyczne, by zestawić te wskaźniki z .

Każde zwiększenie wskaźnika niepewnego zatrudnienia o 1 punkt wiązało się ze wzrostem BMI o 2,18 punktu.

Autorzy uważają, że te niewielkie zmiany BMI mogą mieć istotne oddziaływanie, biorąc pod uwagę, że niewielkie modyfikacje masy ciała wpływają na ryzyko chorób przewlekłych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy