Strona głównaPracaFizyczny stres w pracy oznacza problemy poznawcze na starość

Fizyczny stres w pracy oznacza problemy poznawcze na starość

Starsze osoby, które zgłaszały wysoki poziom fizycznego stresu w swojej ostatniej pracy, miały mniejszą objętość hipokampu i gorzej wykonywały zadania wymagające zaangażowania pamięci.
Fizyczny stres w pracy oznacza problemy poznawcze na starość [fot. skeeze from Pixabay]
Wiemy, że stres może przyspieszyć fizyczne i stanowi czynnik ryzyka wielu chorób przewlekłych. To badanie pokazuje, że stres związany z pracą może przyspieszyć , mówi Ada Burzyńska, współautorka badań.

Jak wyjaśnia autorka, związek między „fizycznym stresem" i mózgiem oraz pamięcią był spowodowany wymaganiami fizycznymi w pracy. Dotyczyło to różnego rodzaju wysiłku, który jednak nie podpadał pod aktywność aerobową - wcześniejsze testy pokazały, że ćwiczenia aerobowe w czasie wolnym są korzystne dla zdrowia mózgu i .

Jak się spodziewano, rekreacyjna aktywność fizyczna oznaczała większą objętość hipokampu (zbadaną za pomocą skanowania mózgu), tymczasm wysokie wymagania fizyczne w pracy przekładały się na mniejszą wielkość tego obszaru mózgu.
To odkrycie sugeruje, że fizyczne warunki w pracy mogą mieć równoległe, ale przeciwstawne sprzężenie ze zdrowiem mózgu - wyjaśniła Burzyńska - Większość działań mających na celu opóźnienie osłabienia funkcji poznawczych koncentruje się na wypoczynku, a nie na pracy. To trochę nieznane terytorium, tymczasem kolejne badania mogą pomóc wprowadzić pewne poprawki do środowiska pracy, aby zapewnić długoterminowe zdrowie poznawcze.
Uczeni wzięli pod uwagę także inne czynniki osłabienia pozanwczego, taie jak: wiek, płeć, wielkość mózgu, poziom wykształcenia, stanowisko, lata pracy i ogólny poziom stresu psychicznego. Zwiazek między stresem fizycznym w pracy i mniejszym hipokampem oraz problemami z pamięcią pozostał w mocy.

O badaniach napisano w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy